Tillbaka till alla evenemang

Kulturnatten 2026 på Kafé de luxe


  • Kafé de luxe 19 Sandgärdsgatan Växjö, Kronobergs län, 352 30 Sweden (se karta)

Kafé de luxe bjuder med värme in till ännu en fantastisk Kulturnatt (och dag) i Växjö 2026!

Det kommer bli magisk stämning i gillestugan då Kahuna Surfers kommer med surf och sol i Januari-kylan där vi surfar iväg på 60-talet med ett Ramones som åkt bakåt i tiden och slagit sig ihop med Beach Boys! Kan det bli bättre?
Och efter surfande i California bjuds vi på en resa till afrika, karibien och sydamerika med kära DJ-Duon Vibe Tribe aka DJ Selecta Mojo och DJ/MC Geezy som alltid levererar en otrolig dansfest med musik från hela världen.

Innan dess har vi bjudit in våra vänner i Växjös Grey Mountain som kommer bjuda på ett utforskande experiment i musik, och innan dess bjuder vi på en akustisk scen där ett gäng fantastiska musiker från Växjö med omnejd samt från LNU skapar ett musikaliskt smörgåsbord med varsitt kortare set av akustisk njutning Och i vanlig ordning blir det såklart det högt älskade Barndiscot, och i restaurangen har vi Sigges Hörna som kommer sätta extra guldkant för alla lunchgäster med levande musik.

Schema:
Kafé de luxe
11.30 - 14.00
Sigges hörna live lunchmusik 11.30-13.00

Kulturnatten till ära kör vi livemusik även på lunchen! Legendariska enmansbandet Sigges Hörna kommer förgylla lunchupplevelsen med smäktande, avslappnad, psykedelism mysmusik! Som vanligt serveras vår fina närodlade ekologiska lunch, och det kommer dessutom vara en DJ på plats som kommer leverera vacker musik som lugnar nerverna och hjälper matsmältningen.

14.00-15.00 Barndisco med DJ Pampas i källaren. Alla barn från 0-99 år är välkomna! Saft och snacks till försäljning.

18.00 Akustisk scen i källaren 18.00 - 19.30

Det blir en intim musikalisk upplevelse när fyra lokala förmågor bjuder på varsitt kortare, akustiskt set i källaren, sittplats finnes, kom och njut

Amanda Lake är en singer-songwriter från Lund. Hennes fängslande texter om allt från krossade hjärtan och relationen till sig själv är hennes kryptonit. Kärleken till musik kom samtidigt som Amanda lärde sig prata och hennes passion för att skriva egna låtar har följt med henne genom livet. I höstas släppte Amanda sin debut EP ”Good Girls” och var med och tävlade i P4 Nästa stjärna Kronoberg.

Jonathan Johansson är en svensk-finsk låtskrivare och musikproducent med rötter i Småland. Han kombinerar 90-talets alternativa rockmusik med svensk punk och progg och skapar ett rått, personligt uttryck som känns både igenkännbart och nytt på samma gång. Vanligtvis spelar Jonathan med sitt band Karl Brillo, men på Kulturnatten bjuds det istället på ett intimt solo-set på akustisk gitarr och sång. Det utlovas gitarrdrivna låtar och introspektiva texter i ett avskalat och nära format."

Tindra Sjöström är en låtskrivare och artist från Värmland vars musik rör sig mellan det sköra och det utforskande. Influerad av 60- och 70-talets folk och rock skapar Tindra ett intimt uttryck där enkelheten och det experimentella får leva sida vid sida. Med munspel och skör sång skapar hon en stämning byggd kring känsla och närhet.

Emma Delange är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som rör sig inom folkgenren med inslag av drömrock, inspirerad av Beach House och Sharon Van Etten. Live framträder hon i ett avskalat och intimt format där akustisk gitarr och synth möts i ett nära uttryck.

19.30
The Grey Mountain
The Grey Mountain från Växjö är ett projekt snarare än ett band. Hela poängen är att vad som helst kan hända och om det är hopplöst att stoppa in musiken i en genre har de lyckats. Ibland med trummaskiner och syntar och ibland med fioler och klarinetter.

21.30
Kahuna Surfers
Tänk en blandning mellan Beach Boys, The Ramones med 60-talets bästa pop/rock. Grandios surf-pop-punk med elektrifierande melodier, flerstämmig sång, en underbar oldies-känsla och 110 % hitpotential.

22.30
Dansfest de luxe Kulturnatten special Vibestribe
Vibestribe aka DJ Selecta Mojo och DJ/MC Geezy kommer bjuda till dansfest med musik från hela världen med fokus på afrikanskt, karibisk, latino och annat svängigt, alltså svettig dansfest ända till 03.00!

Föregående
Föregående
30 januari

Festa med DJ Oshimastarr

Nästa
Nästa
31 januari

Live: KHIAST i Bullet Bar