SCROLLA, KLICKA OCH MINNS! ▀=LIVEFOTON FINNES

Lör 22/04BandSelector Hector
Lör 22/04BandDia Psalma + Åfysatan SLUTSÅLT
Fre 21/04BandHeavenly H
Fre 21/04BandOssler + Cecilia Nordlund & fullmånen från helvetet
Ons 19/04DJOnsdagsrock: Herr Herrlin
Ons 19/04BandStand-up: Under Produktion INSTÄLLT!
Mån 17/04EventSwingin' Mondays
Sön 16/04BandLocal Heroes no 12
Lör 15/04BandBam Bam Club: Ras Daniel & DeeJay Rankin
Fre 14/04BandLångfredag de luxe: Avantgardet + Spaltmeter
Tor 13/04DJSkärtorsdagsFunk: The Three Kings Soundsystem
Ons 12/04BandOnsdagsrock: Bulletrain + Frontback
Mån 10/04EventFika på Svenska
Sön 09/04BandSköna söndag: Klez (US) + Mawd (US)
Lör 08/04DJOlala
Lör 08/04BandWater Boogie System + Frank Frank Frank (FI)
Fre 07/04DJGay de luxe
Fre 07/04Band17-19: Bokreleasefest – Yakuza Tattoo
Ons 05/04DJOnsdagsrock: Björn-Emil
Mån 03/04EventSwingin' Mondays
Lör 01/04BandBlues de luxe: Erics Bluesband
Fre 31/03DJTillbaka till nittiotalet
Ons 29/03BandOnsdagsrock: Hard Buds (ES)
Mån 27/03EventStand-up: K. Svensson - Force Majeure
Mån 27/03EventFika på Svenska
Sön 26/03BandSköna Söndag Jazznight: Palmborg/Welin/Baw
Lör 25/03BandBam Bam Club: Daniel Lemma & Hot This Year Band
Lör 25/03EventCandle light dinner. 20.30: Jazz trio
Fre 24/03BandLaser & Bas + Det Brinner
Tor 23/03EventVetenskap de luxe: Samarbete - att rädda planeten!
Mån 20/03EventSwingin' Mondays
Sön 19/03BandSköna Söndag: Erik Fastén
Lör 18/03DJDj QFX
Lör 18/03BandErik Lundin (förköp slut, eftersläpp i dörr)
Fre 17/03DJSockerlobbyn
Fre 17/03Bandkl 18: Halvvägs till Säljeryd
Ons 15/03BandOnsdagsrock: James Leg (US) Dj Lurtz och Lord Marhox
Mån 13/03EventFika på Svenska!
Sön 12/03BandSköna söndag: Hemlig gäst
Sön 12/03EventSlöjd de luxe
Lör 11/03BandThe Statham Awards + Menteroja
Fre 10/03DJJonas de luxe
Ons 08/03DJOnsdagsrock: Sigrid & Bergman
Ons 08/03EventInternationella kvinnodagen: Sköna Snubbar
Ons 08/03EventInternationella kvinnokvällen INSTÄLLT
Tis 07/03EventTankarnas trädgård: Samtalsfika Premiär!
Mån 06/03EventSwingin' Mondays
Sön 05/03BandSköna Söndag Jazznight: Eka Trio + Lilja
Lör 04/03DJHeavenly Hampus
Lör 04/03BandBlues de luxe: Mönsterås Blues Band
Fre 03/03DJWilliam
Tor 02/03BandUndergången: Zugspitze Inställt
Ons 01/03DJOnsdagsrock: The Hallerheim & Ecstatic Eric
Mån 27/02EventFika på Svenska
Sön 26/02BandSköna Söndag: Gus Ring + Adora Eye + She Owl (IT)
Lör 25/02DJFenomenet + Våga Stuffa
Lör 25/02BandThomas Stenström - SLUTSÅLT▀
Fre 24/02BandKitok + Kung Louie
Ons 22/02DJOnsdagsrock: Måns & Cocke
Mån 20/02EventSwingin' Mondays
Sön 19/02BandSköna Söndag: Olivia Nu Nybokat!
Lör 18/02EventGay de luxe: Schlagerspezial
Fre 17/02BandBam Bam Club: Miss Jen (inställt) & Brian London
Tor 16/02BandSylvester Schlegel▀
Ons 15/02DJOnsdagsrock: Kriss Biggs & Ass Frehley
Tis 14/02EventAlla hjärtans natt!
Mån 13/02EventFika på Svenska
Sön 12/02BandSköna Söndag Jazznight: Bäckafall Sextett
Lör 11/02DJFenomenet
Fre 10/02DJKlubbland ft. William
Ons 08/02BandOnsdagsrock: Magic Jove + SVVAMP▀
Tis 07/02EventKlubb Matriarkat: Feministisk folkbildning med Gudrun Schyman
Tis 07/02EventEXTRAINSATT: Feministisk folkbildning med Gudrun Schyman
Mån 06/02EventSwingin' Mondays
Sön 05/02BandSköna Söndag: Axel Sondén & Flyttfåglarna
Lör 04/02BandBlues de luxe: Emil & the Ecstatics
Fre 03/02BandSiri Karlsson + So Many Mammals
Fre 03/02DJUndergången fredagspecial: Jurko Haltuu + Matsuo
Tor 02/02EventFörfattarmiddag med Gellert Tamas
Ons 01/02DJOnsdagsrock: Konga-Caspers Rockcirkus
Mån 30/01Event18: Fika på Svenska
Sön 29/01BandSköna söndag: The Wiklunds
Lör 28/01BandKulturnatt de luxe 2017
Fre 27/01BandBam Bam Club: Governor Andy + Quito
Ons 25/01DJOnsdagsrock: Bearded Manstorm Sounds
Mån 23/01EventSwingin' Mondays
Sön 22/01BandSköna söndag: I'm Kingfisher
Lör 21/01DJBarck, Löv, Gren
Fre 20/01BandGay de luxe
Tor 19/01DJUndergången: Rubio
Ons 18/01BandOnsdagsrock: Hällas + Night▀
Mån 16/01BandFika på Svenska ÄNDRAT! NEW INFO!
Lör 14/01DJVarga
Fre 13/01DJDj Will-Jam
Tor 12/01DJUndergången: Matsuo - Year of the Rooster
Ons 11/01DJOnsdagsrock: Takzénklubben
Mån 09/01EventSwingin' Mondays
Sön 08/01BandSköna Söndag: The Carroll Sisters
Lör 07/01BandBlues de luxe: Jan Gerfast blues band
Fre 06/01DJMiss Sasa (ES)
Tor 05/01DJTrettondagsFunk: The Three Kings Sound System
Ons 04/01BandOnsdagsrock: Selector Hector
Lör 31/12BandNyår efter midnatt
Fre 30/12BandBam Bam Club no 3: Lion heart (GMB) + Mana Blazer
Tor 29/12Band19-01: Mellandagsjazz
Ons 28/12BandOnsdagsrock: Boogie Woogie Jansson
Tis 27/12DJHeavenly Hampus
Mån 26/12BandAnnandag de luxe: Dim Out + The Hector mm
Sön 25/12BandJuldag de luxe
Lör 24/12EventJulafton för alla
Fre 23/12DJLillejul de luxe
Ons 21/12EventOnsdagsrock special! kl 20: Led Zep & Lucifers vänner kl 22-01: Dj Sahlin
Mån 19/12Event18: Fika på svenska
Sön 18/12BandSköna Söndag: Pacific Waves
Sön 18/12Event15-17: Vernissage i gillestugan: Det viktigaste i livet
Lör 17/12EventMusikhjälpen de luxe 2016
Lör 17/12EventVäxjö Roller Derby: Stödfest & Skridsko-Disko
Fre 16/12BandAvancerad fest: Albin & Mika
Tor 15/12DJUndergången: American Jake
Tis 13/12BandElectric Eel Shock (J) + Dead Sleep
Tis 13/12EventVetenskap de luxe: Skräck över de politiska gränserna
Mån 12/12EventSwingin' Mondays
Sön 11/12BandSköna Söndag: Mpho Ludidi
Lör 10/12BandKlubb Matriarkat: Steso Songs + Radula
Fre 09/12BandUrban Turban (går igen!) + Al vin /Al Khalidi
Tor 08/12DJUndergången: Den grå vågen
Ons 07/12DJOnsdagsrock: Dj Bulletrain Boys
Mån 05/12Event18: Fika på svenska
Sön 04/12BandSköna Söndag: Jenny Berkel (CA)
Lör 03/12BandBlues de luxe: Erika Baier & the Business
Lör 03/12DJKent After Work: Mattias & Oliver
Fre 02/12BandDalaplan & Blända
Tor 01/12EventStand up: Anton Magnusson - Möten
Tis 29/11EventFörfattarmiddag med Kakan Hermansson
Mån 28/11EventSwingin' Mondays
Sön 27/11BandSköna Söndag: Last Box of Sparklers
Lör 26/11EventGay de luxe: Quiz + dj Sex factor
Fre 25/11BandAgent Side Grinder▀
Fre 25/11DJDefault Action
Ons 23/11DJDunder-Drugge
Mån 21/11Event18: Fika på svenska
Sön 20/11BandSköna söndag: Clint Westwood (US)
Lör 19/11BandCharta 77 & Vånna Inget▀
Fre 18/11BandSurf de luxe! Surfer Joe (IT) + Maeds Dominos
Tor 17/11BandUndergången: Avancerad Häst
Ons 16/11DJOnsdagsrock: Kongakaspers Rockcirkus
Tis 15/11EventVetenskap de luxe: Havsdjurens Hemligheter
Mån 14/11EventSwingin' Mondays
Sön 13/11BandSköna Söndag Jazznight: EKO + Kvart i Trio
Lör 12/11DJFenomenet & Happy J
Lör 12/11BandAn exotic night with Ìxtahuele
Fre 11/11DJKarlamellen
Fre 11/11BandDynamite + Bellybuster
Tor 10/11DJUndergången: All Stars
Ons 09/11DJOnsdagsrock: Selector Hector & Heavenly Hampus
Mån 07/11BandFika på Svenska - Arabisk filmspecial!
Sön 06/11BandSköna söndag: Hemstannarna
Lör 05/11DJTältatruppen
Lör 05/11BandBlues de luxe: Bad Bad Blues Band
Fre 04/11DJHeavenly H & Dr Gingerlicious
Fre 04/11BandTa' det piano: Erlingsson Trio
Tor 03/11DJUndergången: Niclas Erlandsson
Ons 02/11EventOnsdagshalloween
Mån 31/10EventSwingin' Mondays
Sön 30/10BandSköna Söndag: Love On Drugs
Lör 29/10DJFürst Class Flight
Fre 28/10DJVairagi Vibes
Fre 28/10EventTa de' piano: Eka & Hubbe
Tor 27/10BandUndergången: of the Living Dead
Tor 27/10EventFörfattarkväll med Herman "Zombieexperten" Geijer
Ons 26/10DJOnsdagsrock: The Soft Metal Mill
Ons 26/10BandStand up: Simon Svensson är Tuff
Mån 24/10Event18: Fika på svenska
Sön 23/10BandSköna Söndag: Lars Brundin
Lör 22/10BandBam Bam Club #2: Dj Patuu + Ward mm
Fre 21/10DJMaxeliminator
Fre 21/10BandKristian Anttila▀
Tor 20/10BandUndergången: Larspigliosi
Ons 19/10BandOnsdagsrock: Cauchemar (CAN) & Mansion (FIN)▀
Mån 17/10EventSwingin' Mondays
Sön 16/10BandSköna söndag: Louise Kulmala
Sön 16/10EventPianobrunch 11.30-15: Dr. Torgny
Lör 15/10DJBrian Ranney Sound System
Lör 15/10EventFinrummet: Kjelvis Diskotek
Fre 14/10EventKlubb Matriarkat: Sallyswag + Murre Eriksson + Artistsamtal mm
Tor 13/10DJUndergången: Matsuo
Ons 12/10DJOnsdagsrock: Moa & Rasmus
Tis 11/10BandManifest on Tour
Mån 10/10EventKl. 18: Fika på svenska
Sön 09/10BandSköna Söndag: Ash & Iron
Lör 08/10EventHöstpremiär: GAY de luxe
Fre 07/10DJDJ QFX
Fre 07/10EventStand up: Dilan & Moa - Det nya tråkiga
Tor 06/10BandUndergången: Dyberg/Balvig/Nesheim/Kovacs
Ons 05/10DJOnsdagsrock: Dj PRIMa liv
Ons 05/10EventFörfattarmiddag med Bengt Ohlsson
Mån 03/10EventSwingin' Mondays
Sön 02/10BandSköna Söndag Jazznight: Luftloftet + Rydén Kvintett
Sön 02/10EventSlöjd de luxe - Finissage & Slangslöjd
Lör 01/10BandHeavenly H
Lör 01/10BandBlues de luxe: Mercury Blues Band
Fre 30/09BandReleasefest: I don't speak french
Fre 30/09Event15-03: En Skiva för Världens barn
Tor 29/09BandLion's Den + Growth
Tor 29/09Band16-18 After school: Lion's Den + Growth
Ons 28/09BandOnsdagsrock: Seremonia (FIN) + Skogen Brinner
Mån 26/09Event18-22: Fika på Svenska
Lör 24/09DJDj William
Fre 23/09BandBam Bam Club: Sister Nancy (JAM) + Danjah
Ons 21/09BandOnsdagsrock: Herr Herrlin
Tis 20/09BandEverts Kvintett
Mån 19/09EventSwingin' Mondays
Lör 17/09BandRuby Dee & the Snakehandlers (US)
Fre 16/09BandFinal Days Society▀
Fre 16/09EventPREMIÄR! Kafé de luxe komplett!
Ons 14/09DJOnsdagsrock: Dj Hedman & Krantz
Mån 12/09Event18-22: Fika på Svenska
Sön 11/09BandSköna Söndag: Det är kärlek
Lör 10/09BandMaxida Märak + Michel Dida▀
Fre 09/09BandThe return of AFRO FUSION: Seydi Mandoza (SEN)
Ons 07/09BandOnsdagsrock: Death Hawks (FIN)
Mån 05/09EventHÖSTPREMIÄR: Swingin' Mondays
Sön 04/09BandSköna Söndag: Peter Piek (DE)
Lör 03/09BandBlues de luxe: Professor Pete & the Solid Senders
Lör 03/09EventBlixtvernissage: Hemslöjd de luxe
Fre 02/09BandFiesta Latina: La calenda Beat (UY)
Mån 29/08Event18-22: Fika på Svenska
Sön 28/08BandSköna Söndag: Mohlavyr
Lör 27/08DJFenomenet and his special guest
Fre 26/08BandSong Writing Camp Night
Ons 24/08DJDJ Tvåtakt FRI ENTRÉ!
Sön 21/08BandSköna Söndag: Monte Nour
Lör 20/08DJUma Thurman
Fre 19/08BandDeath Team
Tor 18/08DJVinylbar de luxe: Japan-Martin
Ons 17/08BandThe Urban Pioneers (US)
Mån 15/08Event18-22: Fika på Svenska
Sön 14/08BandSköna Söndag: Lucas & Helle - Strängar och Blad
Lör 13/08DJSkinny Beef (DK/S/AT)
Fre 12/08BandSwing Tarturo
Fre 12/08BandTa de' piano: Jodie Muncey
Ons 10/08DJDisco-Hampus + Dj Cascais
Sön 07/08BandSköna Söndag: Four Hands
Lör 06/08DJSockerlobbyn
Fre 05/08BandBasement Bout
Tor 04/08DJVinylbar de luxe: S&M Club
Ons 03/08DJDeFEcT
Mån 01/08Event18-22: Fika på Svenska
Sön 31/07BandSköna Söndag: Jennie Ståbis
Lör 30/07DJMaxeliminator
Lör 30/07Band15: The Red and the Hidden Language
Fre 29/07BandElektronik de luxe: Dj QFX + Dum & dummare
Fre 29/07BandAfro Summer Lounge: Fadhilee Itulya (KEN) + Dj Mo
Tor 28/07DJVinylbar de luxe: Japan-Martin
Sön 24/07BandSköna Söndag: Vilma Flood
Lör 23/07DJSex Factor
Fre 22/07BandSelecta Don Simon & Quito
Tor 21/07BandBrothers Among Wera
Ons 20/07BandSunset Serenaders
Ons 20/07EventStandup: Under Jord - SLUTSÅLT
Mån 18/07Event18-22: Fika på Svenska
Sön 17/07BandSköna Söndag: Sven-Holger Rosenvinge
Lör 16/07DJDJ QFX
Fre 15/07BandAvantgardet
Ons 13/07BandAndrew Ellis (US)
Sön 10/07BandSköna Söndag: Fredagsduon
Lör 09/07BandJeppe Slowmo
Fre 08/07DJVåga Stuffa
Fre 08/07BandRichard Lloyd (US)▀
Tor 07/07DJVinylbar de luxe: Sir Alan
Ons 06/07DJThe Sense of Toby and a touch av Klas
Ons 06/07BandEid al-fitr disco
Mån 04/07Band18-22: Fika på Svenska
Sön 03/07BandSköna Söndag: Dumheten
Lör 02/07DJThe Hedman Siblings Soundsystem
Fre 01/07BandSwinging Hayriders
Ons 29/06Band Premiär! Sommaronsdag de luxe: Coola Kids + DJ Kristian Anttila
Tor 23/06DJVinylbar de luxe: Casper Larsson
Ons 22/06DJSindénius Soul
Tis 21/06Event16-18: Quiz sur la ville verte
Mån 20/06Band18-22: Fika på Svenska
Sön 19/06BandSköna Söndag: Johan Arremo
Lör 18/06DJFenomenet
Fre 17/06BandEn Avancerad Fest med Avancerad Häst + Musho mm
Tor 16/06DJVinylbar de luxe: JapanMartin
Ons 15/06DJFlocken
Sön 12/06BandSköna Söndag: Johan Airijoki + Horses of Pale
Lör 11/06EventGay de luxe
Fre 10/06DJMaxeliminator
Fre 10/06EventTa de' piano: Dr Torgny
Tor 09/06EventStandup: Specialisterna - The Äta bajs tour
Mån 06/06EventFika på svenska Special: Bryngelsson Oriental Dobro
Sön 05/06DJDisco-Hampus
Lör 04/06BandKlubb Matriarkat ♥ Femstival: Issa + Seven Mouldy Figs (CR)
Fre 03/06BandFlowers Must Die (UK/S) + Zugspitze
Tor 02/06BandBubbelklubben jazz: Erik Bejstam Trio
Ons 01/06DJFemstival warm up: Dj Tamara (SER)
Sön 29/05BandSköna Söndag: Mikael Herrström
Lör 28/05EventWerandaSwing 15-17
Fre 27/05BandMoon City Boys + Nightmen
Tor 26/05EventBubbelklubben: Art Night
Ons 25/05BandNanna & Jennie
Tis 24/05BandDon't think twice - Bob Dylan 75 år
Mån 23/05Event15-18: Fika på svenska
Sön 22/05EventSpel de luxe
Lör 21/05BandDj AlfonS
Lör 21/05BandCommando M. Pigg + The Statham Awards▀
Fre 20/05DJSockerlobbyn
Tor 19/05BandBubbelklubben ♥ Muskelrock: Abramis Brama + MaidaVale
Tor 19/05EventMini-vernissage: Moa Forslind
Ons 18/05EventEn skål för Bobo
Tis 17/05DJOlala
Mån 16/05EventSwing de luxe - Swingin' Monday
Lör 14/05BandTuk Tuk Rally + Hilfe!
Lör 14/05DJMiss Sasa (ES)
Fre 13/05EventGay de luxe: Extra Allt!
Tor 12/05BandBubbelklubben: Regnbågsreggae med General Knas & Antonio D
Tor 12/05EventLitteratursällskapet: Middag med Maria Ernestam
Tor 12/05EventMini-vernissage: Harald Ivarsson
Ons 11/05DJMattias Rödskägg
Mån 09/05Event15-18: Fika på svenska
Lör 07/05BandBlues de luxe: Evil Emil and the King Cobras
Fre 06/05BandThe Golden Grass (US) & Travelin Jack (DE)
Tor 05/05BandBubbelklubben ♥ Klubb Matriarkat: Iva Nova (RUS)
Tor 05/05EventMini-vernissage: Jesper Thour
Ons 04/05DJKristi flygare de luxe
Mån 02/05EventSwing de luxe - Swingin' Monday
Sön 01/05BandSköna maj-progg: Bergsbestigarna
Lör 30/04BandValborgsmässoafton: Flocken
Fre 29/04DJMaximelinator
Fre 29/04BandSjömannen & hans systrar
Tor 28/04BandBubbelklubben - Digital Night: Dj Sennon + Niclas Erlandsson
Tor 28/04EventMini-vernissage: Lovisa Adlersfeld
Mån 25/04Event15-18: Fika på svenska
Sön 24/04BandSköna Söndag Jazz-night: Trio Inkognito + Jazzbacillen
Lör 23/04BandKebu (FI)▀
Fre 22/04BandRaring
Tor 21/04BandBubbelklubben Psych: Dj Edvin
Tor 21/04EventMini-vernissage: Oktawian Bohdziewicz
Mån 18/04Event Swing de luxe - Swingin' Monday
Sön 17/04BandSköna söndag: Mika Olavi
Lör 16/04BandCebbe & Slay
Lör 16/04BandStrebers + The Guilt
Fre 15/04DJUma Thurman
Fre 15/04EventTa de' piano: Hubert Szymczyński & Ewa Stanko
Tor 14/04BandBubbelklubben: Amanda Bergman
Tor 14/04BandMini-vernissage: Sofia Söderberg
Tis 12/04EventLitteratursällskapet: Middag med Arne Dahl
Sön 10/04BandSköna Söndag: Glenn Udéhn
Sön 10/04BandOscar Danielson - sjunger för barn på krogen
Lör 09/04DJKarlamellen
Lör 09/04BandOscar Danielsson - Solo
Fre 08/04BandFiesta Cubana! Barriada Quinteto (CU)
Fre 08/04Band17-20: After work - before festival: ÖL
Tor 07/04BandBubbelklubben Hiphop: Promoe + Adrijana▀
Tor 07/04EventMini-vernissage: Moa Forslind
Ons 06/04DJEllen
Mån 04/04EventSwing de luxe - Swingin' Monday
Sön 03/04BandSköna Söndag Jazz-night: Bone Machine (SE/NO)
Lör 02/04BandBlues de luxe: Black River Delta + Honeyboy Slim + Lightnin' Jay
Fre 01/04DJIndianhäxornas Erotikaura
Tor 31/03BandBubbelklubben Etno: Jaakko Laitinen & Väärä Raha (FI)
Tor 31/03BandMini-vernissage: Fia Skarp
Ons 30/03BandCharlottas Burnin' Trio
Mån 28/03Band15-18: Fika på svenska
Sön 27/03BandLocal Heroes no 11
Lör 26/03BandPåskafton de luxe: Pohn Jettri & extra allt
Fre 25/03BandLångfredag de luxe: Sunder (FR) + Basement Bout + Dj pizzaslice Frans & Jeppe Slowmo + Dj Maxeliminator
Tor 24/03DJBubbelklubben Tech House: Niclas Erlandsson + Soederberg
Tor 24/03EventMini-vernissage: Harald Ivarsson
Ons 23/03DJOss Två
Tis 22/03BandGabriel Kelly (US)
Mån 21/03EventSwing de luxe - Swingin' Monday
Sön 20/03BandSköna Söndag: Swedicana
Lör 19/03EventGay de luxe
Lör 19/03EventEarth Hour 20.30-21.30: Eric Malmberg
Fre 18/03BandThe Baboon Show
Fre 18/03EventJubileum de luxe!
Tor 17/03EventBubbelklubben St. Patrick's de luxe: Dj Fennelly (IRL)
Tor 17/03EventMini-vernissage: Martin van der Linden
Ons 16/03DJEric & Max
Tis 15/03EventLitteratursällskapet: Middag med Elin Olofsson
Mån 14/03EventFika på svenska
Sön 13/03BandSköna Söndag: Swedicana
Lör 12/03BandJack Moy & Glöden
Fre 11/03BandPartiet
Tor 10/03BandBubbelklubben: Adam Tensta & Michel Dida▀
Tor 10/03Event18:30 Doclounge: Martha & Niki
Tor 10/03EventMini-vernissage: Kajsa Haagen
Ons 09/03DJLazy Lillelördag: Selector Hector & Heavenly Hampus
Tis 08/03BandInternationella Kvinnodagen: Local Heroines
Mån 07/03EventSwing de luxe - Swingin' Monday
Sön 06/03BandSköna Söndag: David Wagner - Obs. Inställt
Lör 05/03BandBlues de luxe: Knock-Out Greg & the Injectors
Fre 04/03BandInvader Ace▀
Fre 04/03EventTa de' Piano: Skäggalösa Ångbryggeri 1 år!
Tor 03/03DJBubbelklubben Techno : Simon Svensson
Tor 03/03BandStandup: Tour de Della Sport
Tor 03/03EventMini-vernissage: Emma Tapper
Ons 02/03DJRyhänen
Sön 28/02BandSköna Söndag: Ture Berg
Sön 28/02EventSpel de luxe
Lör 27/02EventGay de luxe
Fre 26/02BandDet Blev Handgemäng
Tor 25/02BandBubbelklubben Pop: Billie the Vision & the Dancers▀
Tor 25/02EventLitteratursällskapet: Middag med Mattias Gardell
Tor 25/02EventMini-vernissage: Jesper Thour
Mån 22/02EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 21/02BandSköna Söndag: Lisa Frangeur
Sön 21/02EventSlöjd de luxe: Pynta Hörlurar
Lör 20/02EventKjelvis Diskotek nr 2
Fre 19/02DJTältatruppen
Tor 18/02DJBubbelklubben hiphop: Dj Girlpower
Tor 18/02EventMini-vernissage: Oktawian Bohdziewicz
Ons 17/02DJKongacaspers Rockcirkus
Sön 14/02BandSköna Söndag: Frida Andersson
Lör 13/02BandUma Thurman
Lör 13/02BandBlues de luxe: Sture Elldin
Fre 12/02BandAfro-Disko Live Night
Tor 11/02DJBubbelklubben House: DJ QFX
Tor 11/02BandMini-vernissage: Lovisa Adlersfeld
Ons 10/02DJMagister Ocic
Mån 08/02EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 07/02BandSköna Söndag: Sofia Thelin
Lör 06/02DJ(the return of) AlfonS
Lör 06/02BandAsta Kask + Rotten Mind▀
Fre 05/02DJFenomenet & Juhlander
Tor 04/02BandBubbelklubben indie: Joel Sarakula (UK) + Feelin' Like Home
Tor 04/02Event16-20: Minnesstund för Lasse
Tor 04/02EventMini-vernissage: Christoffer Falk
Ons 03/02DJMelody and the redheads
Sön 31/01BandSköna Söndag Jazz-night: Tre Öar + Åberg Kvartett
Lör 30/01BandKulturnatt de luxe 2016▀
Fre 29/01BandMaximelinator
Tor 28/01BandBubbelklubben ♥ Kalabalik: Vanligt Folk▀
Tor 28/01EventVernissage: Kronobergs Konstskola
Ons 27/01DJEva spelar Bowie
Tis 26/01BandPREMIÄR: After School
Lör 23/01EventSwing de luxe special: Cats & Dinosaurs
Fre 22/01BandDipper + Dum i Huet
Lör 16/01DJDr Gingerlicious & Persiens Prins
Fre 15/01DJSockerlobbyn
Fre 15/01BandJazz: Bebop Ballet & Dimma
Lör 09/01DJJonas de luxe
Lör 09/01BandBlues de luxe: Serve You Right to Suffer
Fre 08/01BandTa' det Piano & Klubbland
Tor 07/01DJMawius
Ons 06/01DJOlala
Tis 05/01DJTrettondagsafton de luxe: De två vise män
Lör 02/01DJFenomenet & Juteström
Lör 02/01EventStand up: En slapp timme med Simon Gärdenfors
Fre 01/01DJNyårsdagskväll: Dj Eva Varga
Ons 30/12DJ2B with a touch of Klas
Tis 29/12DJMellandagsBar: Dj DeFEcT
Mån 28/12DJMellandagsBar: Alo & Lunkan
Sön 27/12EventMellandagsjazz de luxe
Lör 26/12BandAnnandag de luxe▀
Fre 25/12EventJuldag de luxe: Swing Tarturo, Jahnaman sound system m.m. - Jesusbarnet 2015 år!
Tor 24/12Event12-18: Julafton för alla
Ons 23/12BandLillejulafton de luxe: Officer & Gentleman
Sön 20/12BandSköna Söndag: Cirkus Livet
Lör 19/12EventGay de luxe Julspecial: Acidqueen dragshow mm
Fre 18/12DJAfro-Disco de luxe: Dj Afana feat. Sonko Rhythms NEW!
Tor 17/12BandBubbelklubben Electro: DeFEcT
Ons 16/12DJDj Jenz
Ons 16/12Bandkl 19: Småländsk Jul med Ulrika Gunnarsson & Jonas Åkerlund
Sön 13/12BandSköna Söndag: Julia Clara
Lör 12/12BandMelina Borglowe
Lör 12/12BandUlrik Munther
Fre 11/12BandAmbush
Fre 11/12Event18-22: Ta' de piano - Live Jazz med Hubbe & Eka
Tor 10/12BandBubbelklubben Maison Deux
Tis 08/12EventLitteratursällskapet: Middag med Ninni Schulman & Caroline Eriksson
Mån 07/12EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 06/12BandSköna Söndag: Sonja Skibdal
Lör 05/12DJKarlamellen
Lör 05/12BandBlues de luxe: Releasefest Dr Blues
Fre 04/12BandDen Stora Vilan + Jacques Labouchere
Tor 03/12BandThe Anal Calzone After Party
Tor 03/12BandBubbelklubben: Far & Son + Joy SLUTSÅLT▀
Ons 02/12DJFar & Dotter
Sön 29/11BandSköna Söndag: Callo
Sön 29/11BandSlöjd de luxe: Ljuslyktor
Lör 28/11BandFrida Selander
Lör 28/11BandJohn Holm
Fre 27/11BandNicole Sabouné + Deafening Day
Tor 26/11BandBubbelklubben Hiphop: Linkan
Ons 25/11DJTobiaz & Nicklaz
Ons 25/11EventDoclounge: My Love, Don't Cross That River
Sön 22/11BandSköna Söndag Jazznight: Kowalski & Kvintetten + Kalais
Sön 22/11EventSlöjd de luxe: Papperspyssel
Lör 21/11BandGay de luxe: Ettårsjubileum med Leo Skywell mm
Fre 20/11BandJonas Lundqvist + EP's Trailer Park
Tor 19/11BandBubbelklubben: Beaujolais nouveau
Tor 19/11EventOBS! ÄNDRADE TIDER! Vetenskap de luxe: Ett improviserat möte mellan matematik och musik
Ons 18/11DJFlocken
Sön 15/11BandSköna Söndag: Tunnelbaneorkestern
Sön 15/11EventSlöjd de luxe: Stjärnor
Lör 14/11DJAfro-disco HÖSTPREMIÄR!
Fre 13/11BandRock for Refugees: Världens Band + Kolonien +
Tor 12/11BandBubbelklubben Rock: Vidunder NYBOKAT!
Ons 11/11DJBergsmann
Ons 11/11EventLitteratursällskapet: Middag med Lars (Kepler)
Sön 08/11BandSköna Söndag: Death Polka (US) & Clint Westwood (US)
Sön 08/11EventSlöjd de luxe: Poesiblommor
Lör 07/11BandBlues de luxe: Virginia & Skybenders + Vem är han den där Pink Floyd?
Fre 06/11BandAlice in Videoland + The Happy Hippo Family▀
Tor 05/11BandBubbelklubben Maison: Dj Corduroy
Tor 05/11EventHistoria de luxe: Döden
Ons 04/11DJJapanmartin
Mån 02/11EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 01/11BandSköna Söndag Jazznight: Fredbergs Orkester + Jazztronom + Jam
Lör 31/10BandVånna Inget + Vet Hut▀
Fre 30/10BandMuskelrock de luxe: Dynamite + Devil's Gun▀
Tor 29/10BandBubbelklubben Hiphop: Mindfellaz
Ons 28/10DJTobiaz
Ons 28/10EventLitteratursällskapet: Middag Med Håkan (Nesser)
Tis 27/10EventDoclounge: Sugar Blues
Sön 25/10BandSköna Söndag: Jon & Tage
Sön 25/10EventSlöjd de luxe: Textiltryck
Lör 24/10EventGay de luxe
Fre 23/10DJKlubbland
Fre 23/10Event18-22: Ta' de piano. Obs. Ingen filmvisning
Tor 22/10DJBubbelklubben: rock-bar
Ons 21/10BandManifest on tour 2015
Sön 18/10EventSlöjd de luxe: Brandslang
Lör 17/10DJKjelvis Diskotek
Fre 16/10DJJonas de luxe
Tor 15/10BandBubbelklubben Psych: Dengue Fever (US/KH) + Gordon▀
Ons 14/10BandEthno on the road
Sön 11/10BandSköna Söndag: Filip Lundgren
Sön 11/10EventSlöjd de luxe: Garnsmycken
Lör 10/10DJKarlamellen
Fre 09/10BandHillbilly de luxe: Trickbag + Boogie Woogie Jansson
Tor 08/10DJBubbelbaren El: Tekitåh Parties
Ons 07/10Band(En liten, liten del av) Världens Största Musikfestival
Mån 05/10EventLitteratursällskapet: Middag med Mats (Strandberg)
Mån 05/10EventSwing de luxe -Swingin' monday
Mån 05/10EventCirkeln - med Mats Strandberg
Sön 04/10BandSköna Söndag: Mohlavyr
Sön 04/10EventSlöjd de luxe: Pärlplattor
Lör 03/10BandBlues de luxe: Sky High
Fre 02/10DJFenomenet & Kompani
Tor 01/10BandBubbelklubben Hiphop: Parham + Överklass
Tor 01/10EventHistoria de luxe: Idrott
Mån 28/09EventMåndagsSTÄNGT
Sön 27/09BandSköna Söndag: Böksholm unplugged
Lör 26/09EventGay de luxe
Fre 25/09BandPMtoyou + Grapell
Tor 24/09BandBubbelklubben: Techno
Ons 23/09BandThe Red & The Hidden Language NYBOKAT!
Sön 20/09BandSköna Söndag: Jazznight m. S:t Sigfrid
Lör 19/09BandBaby Grandmothers & Comsicomsa▀
Fre 18/09BandThis is head▀
Tor 17/09BandBubbelklubben: Xenia Kriisin & Alice B
Ons 16/09DJUnge herr ordförande
Sön 13/09BandSköna Söndag: Leif Bergqvist & Myllingarna + Gab de la Vega
Lör 12/09DJSylle
Fre 11/09DJSockerlobbyn
Tor 10/09BandPREMIÄR! Bubbelklubben: Kristian Anttila
Ons 09/09BandRuby Dee and the Snakehandlers (US) OBS! ÄNDRAD SPELTID
Mån 07/09EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 06/09BandSköna Söndag: Blända - Releasegig!
Lör 05/09DJDr Gingerlicious & Magik Majk
Lör 05/09BandBlues de luxe: Bo Wilson Band
Fre 04/09DJCebbe & Slay
Fre 04/09EventEn skål för Bobo
Tor 03/09BandMuskelrock de luxe: Jex Thoth (US) + Nebulous Aura▀
Ons 02/09DJMr Vairagi
Sön 30/08EventStängt söndag kl 15-01 samt hela måndagen
Lör 29/08Eventkl 15-18: Glasmingel de luxe
Fre 28/08BandAfro Fusion de luxe: Hunk Brownie (NIG) + Dj Mo
Ons 26/08DJLillelördag de luxe
Sön 23/08BandSköna Söndag: Hanna Turi & Lai North
Lör 22/08BandRock 'n' roll de luxe: The Green line travellers
Fre 21/08BandSelecta iCue + Philips Saxparty▀
Tor 20/08DJVinylbaren: Torbjörn
Tis 18/08EventLitteratursällskapet: Middag med Cecilia Davidsson
Sön 16/08EventKl 15-17: WerandaSwing
Lör 15/08DJKarlamellen
Fre 14/08DJQFX
Fre 14/08Bandkl 17 - Ta de' Piano: Hubbe
Tor 13/08DJVinylbaren: Simonie & Sotarn
Sön 09/08BandSköna Söndag: Little Boat Records + Dj Hellouise
Lör 08/08DJKristinanätterna: Våga Stuffa
Lör 08/08Bandkl 15 GlassVerandan: Sigges Hörne
Fre 07/08DJKristinanätterna: Regina George
Fre 07/08Bandkl 15: Ta de' Piano: Eric Malmberg
Tor 06/08DJVinylbaren: Gubbdisko
Tor 06/08Bandkl 16 + 22: GlazzJazz: Ring - Emmoth - Jakobsson
Ons 05/08DJDj AlfonS - Can Dream de luxe
Lör 01/08DJAfro fusion: Dj Sim + Jonte Prippz
Fre 31/07BandStures Dansorkester
Tor 30/07DJVinylbaren: Japanmartin
Ons 29/07BandTenderloin (US) + Dj Sailor Moon
Sön 26/07BandSköna Söndag: Mon Sai NYBOKAT!
Lör 25/07BandThe Hanged Man
Lör 25/07BandGLIDE
Fre 24/07BandTibble Transsibiriska
Tor 23/07DJVinylbaren: Klubb Hammock
Ons 22/07DJMr Vairagi & Ingenjör'n
Sön 19/07EventSpel de luxe
Lör 18/07DJSockerlobbyn
Fre 17/07DJDrottning Konungen
Fre 17/07EventStandup de luxe: Funny Fuckup
Ons 15/07DJAfro Fusion wednesday special: Dj Vargo
Sön 12/07BandSköna Söndag: Niklas Lind
Lör 11/07DJBroder Balder & Julian
Fre 10/07BandJohn Henry
Tor 09/07BandDarya & Månskensorkestern
Ons 08/07DJBara Hits
Ons 08/07BandKl 20: Piano på Glassverandan: Boogie Woogie Jansson
Sön 05/07BandSköna Söndag: Jennie Ståbis
Lör 04/07BandJaron Freeman Fox (CAN)
Fre 03/07BandKainoabel
Ons 01/07BandDeath Hawks Sound System + Live kl 21: Teemu Markula (FIN)
Sön 28/06BandSköna Söndag: Star of Heaven
Lör 27/06BandJosefin Öhrn + The Liberation + Sigges Hörne▀
Fre 26/06BandAfro Fusion: Dj Bobo Karim + Selecta Don Simon
Tor 25/06EventAW: Jämställdhet - vem bryr sig?
Ons 24/06EventPremiär! Sommaronsdag de luxe: Hanouneh
Lör 20/06BandReleasefest: The Hector
Fre 19/06EventMidsommarafton STÄNGT
Tor 18/06DJLille midsommarafton: Benni the Boy Ahmadi
Ons 17/06DJDj Robin
Sön 14/06DJMissios
Sön 14/06EventSpel de luxe
Lör 13/06DJDj AlfonS
Fre 12/06DJSockerlobbyn
Ons 10/06BandKalabalik de luxe: Marie Davidson (CA) + Essaie Pas (CA)
Lör 06/06EventGay de luxe: Plateau Repas (FR)
Lör 06/06BandKl 20: Lone Wernblad (DK) & Växjö Stråkkvarett
Fre 05/06DJKapten Rössler & styrman Kuling
Fre 05/06BandReleasefest: Tobias Eng
Fre 05/06BandMusica Vitae lunchkonsert
Ons 03/06DJSailor Moon
Sön 31/05EventSpel de luxe
Lör 30/05DJCebbe & Slay
Lör 30/05BandVårstad 21.30: Six string Yada
Lör 30/05BandVårstad 20.30: Dugglo
Lör 30/05EventVårstad kl 15-17: VerandaSwing
Lör 30/05EventVårstad kl 12-14: Barndisko
Fre 29/05BandAfro Fusion de luxe - Live: Mpho Ludidi (ZA), Dj: Tokolosh (ZA)
Fre 29/05BandLunchpiano: Hubert Szymczynski
Ons 27/05BandGothenburg Gadjos
Tis 26/05EventLitteratursällskapet: Middag med Hans
Sön 24/05BandSköna Söndag: Christian & The 2120's
Sön 24/05BandSpel de luxe
Lör 23/05Band21: Releasefest - Madmans Moustache
Lör 23/05EventEn kväll för Uffe
Fre 22/05BandLaser & Bas + Valskrik
Fre 22/05EventPopquiz med Dallas
Tor 21/05EventAfter Work med Växjö Connect
Ons 20/05DJEva Varga
Lör 16/05BandRock 'n' Roll de luxe: Hurley & the Blue Dots NYBOKAT!
Fre 15/05BandINSTÄLLT: Sthlm Sax Appeal, istället: Vole Terre dj-set
Fre 15/05Event18-22: Ta de piano: Alice Lidberg
Tor 14/05BandKalabalik de luxe: Pure Ground (US) + The Statham Awards
Ons 13/05DJKristi Flygare-afton: Baron Behnam
Ons 13/05BandKlubb Kul: Simon Svensson & Anton Magnusson
Mån 11/05BandStängt pga utbildning!
Sön 10/05BandSköna Söndag de luxe: The Cosmic Carnival (NL)
Lör 09/05BandReleasefest: Kinetics
Fre 08/05BandGay de luxe: Jolympix/Elias Åkesson + Boogie Woogie Jansson + Dj Lappas
Tor 07/05BandKlubb Fem Queers & Femtastic: Aurelia Dey
Ons 06/05DJBredeldts sonson & Tage Teknik
Ons 06/05EventMiddag med Björn Ranelid - Eftersläpp
Tis 05/05BandVetenskap de luxe: PRIDE-special
Mån 04/05EventSwingin' Monday
Sön 03/05BandSköna Söndag: Jazznight med We Float
Lör 02/05BandBlues de luxe: Birdlegg (US)
Fre 01/05BandFläsket Brinner▀
Fre 01/05BandEn kväll för Nepal
Tor 30/04BandValborgsmäss med Kolonien
Ons 29/04DJThe Vairagi Groove
Tis 28/04EventHistoria de luxe: Glas
Lör 25/04BandDánjal
Lör 25/04EventStandup de luxe: Alla mina kamrater
Fre 24/04EventAfro fusion deluxe: Miss Jen + Kizomba course
Tor 23/04BandKalabalik de luxe: Minuit Machine (FR)▀
Ons 22/04DJBenni the Boy Ahmadi & Dr Gingerlicious
Sön 19/04BandSköna Söndag: The Hangdog Hearts (US) & Henry Berger (US)
Sön 19/04BandSlöjd de luxe
Lör 18/04BandJoel Alme▀
Fre 17/04DJSelecta iCue
Ons 15/04BandHot Teeth
Mån 13/04EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 12/04BandSköna Söndag: Jin&Daun
Lör 11/04DJFenomenet & Adors
Lör 11/04BandBlues de luxe: Emil and the Ecstatics▀
Fre 10/04DJMassive Vibrations
Tor 09/04BandChristian Kjellvander▀
Ons 08/04DJBenni the Boy Ahmadi & Dr Gingerlicious
Sön 05/04BandLocal Heroes no 10
Lör 04/04EventPåskafton de luxe: Dompan med vänner
Fre 03/04BandLångfredag de luxe: Stök mm
Tor 02/04BandKalabalik de Luxe: She Past Away (TR)
Tor 02/04EventKlubb Kul: Kringlan Svensson & Ola Söderholm
Ons 01/04DJKlubbKlubb de luxe: Alivion
Tis 31/03EventSagor för barn över 18 år: Häxornas natt
Sön 29/03BandSköna Söndag: Dofhiort'n
Lör 28/03BandAfro fusion deluxe: Music is the weapon + Dj Mo▀
Fre 27/03Band18-03: Novell Gaza Night: The Majority Says + Stranded Mermaid▀
Ons 25/03EventPREMIÄR! Kizomba mash up de luxe
Ons 25/03BandEftermiddagsJAZZ med Ozon NYBOKAT!
Tis 24/03EventVetenskap de luxe: Miljö- & hållbarhetstema
Sön 22/03BandSköna Söndag: Poems for Jamiro (DE)
Lör 21/03BandGay de luxe: Ms Henrik
Fre 20/03BandWinhill/Losehill
Ons 18/03EventKafé de luxe 10 år! Grosse Jubiläum!
Sön 15/03BandSköna Söndag: Fritjof Norrmo
Lör 14/03BandThe Jahnaman Sound System
Fre 13/03DJFenomenet & Adors
Ons 11/03DJBenni the Boy Ahmadi & Dr Gingerlicious
Sön 08/03DJLivmödrarna
Sön 08/03EventInternationella Kvinnokvällen de luxe
Lör 07/03DJDj AlfonS
Lör 07/03BandBlues de luxe: Mönsterås Bluesband + Clapton´s tårar
Fre 06/03BandRock 'n' Roll de luxe: Det blev handgemäng
Fre 06/03EventEfter Kneget: Ölsläppsfest Skäggalösa Ångbryggeri
Ons 04/03BandKebnekajse ▀
Sön 01/03BandVårpremiär: Slöjd de luxe
Lör 28/02DJAfro Fusion de luxe: Eka Scratch + Afana
Fre 27/02BandPaola & The Mess Arounds + Superfly
Fre 27/02EventSoul Music Quiz NYBOKAT!
Ons 25/02DJErique le Galvénne et Martin Japonais
Tis 24/02EventHistoria de luxe: Arkeologi
Sön 22/02BandSköna Söndag: Jazznight med Momotop
Lör 21/02DJBaron & Hövding
Fre 20/02BandThe Amazing ÖPPET TILL 03!
Fre 20/02EventTa de' Piano: Alice Lidberg
Tor 19/02BandAdam Evald + NYBOKAT: AstroMike▀
Tor 19/02BandKlubb Kul: Jonathan Unge & Ankan Johansson▀
Ons 18/02BandRen & skär elektronik: Vole Terre (US) NYBOKAT!
Sön 15/02BandSköna Söndag: Van Almsick
Lör 14/02EventGay de luxe
Fre 13/02BandJennie Abrahamson▀
Ons 11/02DJDunderduon
Tis 10/02EventSagor för barn över 18 år INSTÄLLT
Sön 08/02BandSköna Söndag: Projektet
Lör 07/02BandBlues de luxe: Moa Blücher Bluesband
Fre 06/02BandTransatlantic Cross Over de luxe
Ons 04/02DJ The tender rocking lovebirds
Mån 02/02EventSwingin' Monday
Sön 01/02BandSköna Söndag: Epikka
Lör 31/01BandKulturnatt de luxe▀
Fre 30/01BandKitok▀
Ons 28/01DJErique le Galvénne et Martin Japonais
Lör 24/01BandSwing de luxe: Lady Swing Orchestra▀
Lör 24/01BandSköna Söndag JazzNight: Blue Vènus
Fre 23/01DJBaron Behnam
Fre 23/01EventBokrelease: Kalifornien – Stora drömmar, stora landskap
Ons 21/01BandMr May Montana
Sön 18/01BandSköna Söndag: Camille & Neven (DE)
Lör 17/01EventGay de luxe: Regina George + QueerQuiz
Fre 16/01BandSista Bossen + Dum i Huet▀
Ons 14/01DJKongacasper och Uråssatasio
Sön 11/01DJTage Teknik
Lör 10/01BandBlues de luxe: Tomi Leino Trio
Fre 09/01DJIngelstad Instant Indie Bash
Tor 08/01BandKalabalik de luxe: Hemgraven▀
Ons 07/01DJJapanMartin & NorgeErik
Mån 05/01DJTrettondagsafton: De två visa kvinnorna
Sön 04/01BandSköna Söndag: Christian Rospigliosi
Lör 03/01BandAfro Fusion de luxe: Etzia & Selecta Cedde
Fre 02/01DJDrottning Konungen
Fre 02/01BandMuskelrock: Nightmare City + INSTÄLLT: The Order of Israfel
Ons 31/12EventNyårsstängt ons-tors!
Tis 30/12DJLille nyårsafton: Erik Rödskägg
Mån 29/12DJMellandagsbar: André & Jens
Sön 28/12EventMellandagsjazz de luxe. OBS. ändrat spelschema!
Lör 27/12BandGay de luxe
Fre 26/12BandAnnandag de luxe: The Red + NYBOKAT: Zugspitze▀
Tor 25/12EventJuldag de luxe: Sudakistan + Holy Konni +
Ons 24/12EventJulafton stängt!
Tis 23/12DJLillejulafton de luxe
Mån 22/12DJCasper Larsson
Sön 21/12BandSköna Söndag: Cirkus Livet
Lör 20/12BandRock 'n' Roll de luxe: Fancy Dan and his High Shouters m.m▀
Fre 19/12BandQuito & The Jahnaman Band + Illrycists
Fre 19/12Band18-22: Ta de' Piano med Viking Olsson
Ons 17/12DJÅrets sista Lillelördag: Eva Varga
Sön 14/12EventStängt söndag 15-01 samt hela måndagen
Lör 13/12BandFrantic Sunday + I am Panda
Fre 12/12DJMusikhjälpen de luxe: Regina George mfl
Ons 10/12BandKevlar Bikini + Storm▀
Ons 10/12EventDoclounge: Levin - ett namn med musik
Tis 09/12EventPREMIÄR: Historia de luxe - Bilder av Växjö
Sön 07/12BandSköna Söndag: Sofia Thelin
Sön 07/12BandSlöjd de luxe: Askar
Lör 06/12DJGust-Olof
Lör 06/12BandBlues de luxe: Mr Bo and the Vodooers
Fre 05/12DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 05/12BandLabyrint▀
Ons 03/12DJTage Teknik feat. Micky Man
Tis 02/12BandVetenskap de luxe: Allt vi inte vet om djur
Mån 01/12EventSwing de luxe: Swingin' monday
Sön 30/11BandOBS. Ändrade tider! Jazznight med Bob
Sön 30/11BandSlöjd de luxe - OBS. Ändrad tid: 15-18
Sön 30/11BandBazaar de luxe
Lör 29/11BandAfenginn (DK)
Fre 28/11BandMuskelrock de luxe: Spiders + Devil's Gun▀
Fre 28/11BandAfter work: Muskelstrech
Ons 26/11BandNemis de luxe: Telephonehookers + Cheop's Cave + Denni Omanovic
Ons 26/11EventDoclounge: 

Cutie and the boxer
Tis 25/11EventEn kväll för kvinnofrid
Sön 23/11BandSköna Söndag: Per-Erik Bäckvall
Sön 23/11EventSlöjd de luxe: Skrotworkshop
Lör 22/11BandAfro Fusion de luxe
Fre 21/11BandBjörns Vänner + Club K▀
Fre 21/11EventLilla Klubbens popQUIZ
Tor 20/11EventBeaujolais nouveau
Ons 19/11DJSammy
Sön 16/11BandSköna Söndag: Bobo med vänner
Sön 16/11EventSlöjd de luxe: Brodera på papper
Lör 15/11EventPremiär! Gay de luxe
Fre 14/11BandDalaplan & Honks▀
Fre 14/11BandÖlsläpp de luxe: Kvarngårdens Bryggeri
Ons 12/11DJIngrid & Johanna
Ons 12/11BandMerit Hemmingson▀
Sön 09/11BandÄNDRADE PLANER! Sköna Söndag: Maria Skybäck
Lör 08/11DJSockerlobbyn
Lör 08/11BandMarkus Krunegård & Little Jinder EXTRA SLÄPP!
Fre 07/11DJVåga Stuffa
Fre 07/11BandMarkus Krunegård + Little Jinder SLUTSÅLT
Ons 05/11DJMurad Abubaker
Tis 04/11EventVetenskap de luxe: Politiska skandaler
Mån 03/11EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 02/11DJSköna söndag: Olivia & Moa
Sön 02/11EventSlöjd de luxe
Sön 02/11EventÖver en fika - bokrelease
Lör 01/11DJAlfonS & Bill
Lör 01/11BandBlues de luxe: Gumbo▀
Fre 31/10DJHalloween de luxe
Fre 31/10EventTa de' Piano: Love Jansson
Ons 29/10BandNemis de luxe▀:
Ons 29/10EventDoclounge: The Captain and his pirate
Sön 26/10BandSköna Söndag Jazz-Night: Olof Lövmo Trio
Sön 26/10EventSlöjd de luxe: Virknig
Lör 25/10DJRegina George
Fre 24/10DJJahnaman soundsystem
Fre 24/10EventTa de' piano: Hubert & Eka
Ons 22/10BandManifest on tour 2014▀
Tis 21/10EventPREMIÄR! Sagor för barn över 18 år
Sön 19/10BandSköna Söndag: Fredrik Swahn
Sön 19/10EventSlöjd de luxe: Pynta din kasse
Lör 18/10BandPREMIÄR: Rock n' Roll de luxe: Five Finger Discount + Ledfoot Tea + Boogie Woogie Jansson
Fre 17/10DJMurreburre von Lustigkurre and the heavenly vibe feat. Lautaro Cubillo
Fre 17/10EventPride quiz after work
Ons 15/10DJEva Varga
Sön 12/10BandSköna Söndag: Viskafé à la Västervik
Sön 12/10EventSlöjd de luxe
Lör 11/10BandKarlamellen
Lör 11/10BandAlligator Gumbo
Fre 10/10BandEbbot Lundberg and the Indigo Children▀
Ons 08/10DJJapanmartin & Indientotte
Tis 07/10EventVetenskap de luxe: Brinner Araby!?
Mån 06/10EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 05/10BandSköna Söndag: David Simard (CAN) & Owen Steel (CAN)
Sön 05/10EventHöstpremiär: Slöjd de luxe
Lör 04/10DJSwedish red Elephant
Lör 04/10BandBlues de luxe: Maxi Dread Blues Band
Fre 03/10DJJonas de luxe
Fre 03/10Event18-22 Ta de' Piano: Dr Torgny
Ons 01/10DJThe tender rocking lovebirds
Sön 28/09BandSköna Söndag: Tveksamma Tvåan
Lör 27/09DJAfro Fusion de luxe
Fre 26/09BandTorpus and the Art Directors (DE) + The Good Morning Spider▀
Ons 24/09BandJazznight: Ståhls Trio + support + jamsession
Sön 21/09EventSTÄNGT de luxe
Lör 20/09DJAlfonS & Bill
Fre 19/09DJDeeBee
Ons 17/09BandNemis de luxe: Röjsåg + MaidaVale + Bobo Billman▀
Ons 17/09EventDoclounge: Narco Cultura
Sön 14/09EventValvaka de luxe
Lör 13/09BandSide Effects
Fre 12/09DJMurreburre von Lustigkurre and the Heavenly Vibe
Lör 06/09DJDj AlfonS
Lör 06/09BandBlues de luxe: Honeyboy Slim + George Garage (FRA)
Fre 05/09BandZilverzurf & his spacecadets
Ons 03/09DJCasper Larsson
Tis 02/09EventVetenskap de luxe: Får man vara en auktoritet?
Mån 01/09EventSwing de luxe -Swingin' monday
Sön 31/08BandSköna Söndag: Mikael Rickfors
Lör 30/08BandMakthaverskan
Fre 29/08DJMurreburre von Lustigkurre and the Heavenly Vibe
Tor 28/08EventAfter-Work-samtal: Vart går gränsen för yttrandefrihet?
Ons 27/08BandJaron Freeman Fox & The Opposite Of Everything (CAN)▀
Ons 27/08BandDoclounge de luxe: The Punk Singer
Sön 24/08BandSköna Söndag: The Bandettes
Lör 23/08BandEssa Cham Sound System
Fre 22/08DJPepp & Pamp
Ons 20/08BandStereo Explosion
Sön 17/08BandSköna Söndag: Elin-Louise Ahlberg
Lör 16/08DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe + a taste of Kalabalik
Lör 16/08BandStockholm Lisboa Project
Fre 15/08DJSockerlobbyn
Tor 14/08BandTorsdagsBoogie
Ons 13/08DJFenomenet
Tis 12/08BandGlazzjazz: Gitarr & Sång
Mån 11/08DJVinylbar de luxe: Hellouise
Sön 10/08BandSköna Söndag: Sun and the Rain Men
Fre 08/08DJDj DeeBee
Fre 08/08BandKlubb Kul: Jesper Rönndahl & Tomas Högblom▀
Tor 07/08BandTorsdagsBoogie
Ons 06/08DJDVDG
Tis 05/08BandGlazzjazz
Sön 03/08BandSköna Söndag: Trixiia
Lör 02/08DJDrottningen Konungen
Fre 01/08DJBye Bye Behnam feat. Tage Teknik
Tor 31/07BandTorsdagsBoogie
Ons 30/07DJDj AlfonS - Can Dream de luxe
Tis 29/07BandGlazzjazz: Bas & saxofon
Sön 27/07BandSköna Söndag: Eric Malmberg - orgel i gillestugan
Lör 26/07BandBlues de luxe: Among Lynx + Bluesmumriken
Fre 25/07BandThe Original Five
Ons 23/07DJBenni Ahmadi & Thunströms pöjk
Tis 22/07BandGlazzJazz: Bas & gitarr
Sön 20/07BandSköna Söndag: Emily Herring
Lör 19/07DJSelecta iCue
Fre 18/07DJFenomenet
Tor 17/07BandTorsdagsBoogie
Ons 16/07DJDon Patrique
Tis 15/07BandGlazzjazz: Joel & Maja
Sön 13/07EventSköna Söndag: Herrfotboll
Sön 13/07BandSköna Söndag: Mats Gronmark & Eve and the Last Waltz
Lör 12/07DJVåga Stuffa
Fre 11/07DJCebbe & Slay
Ons 09/07DJFunkypants
Tis 08/07BandGlazzjazz
Sön 06/07BandSköna Söndag: Palace on Wheels
Lör 05/07DJSockerlobbyn
Fre 04/07DJMurreburre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 04/07EventKlubb Kul(s återkomst): Kalle Lind + Simon Gärdenfors
Ons 02/07DJHöga Gustav
Tis 01/07BandGlazzjazz: Bas & Sax
Sön 29/06BandMatilda Magnusson & Stina Künstlicher
Lör 28/06DJDj AlfonS
Fre 27/06BandMusic is the Weapon▀
Ons 25/06BandSommaronsdag på riktigt! Live: Bob Wayne (US)
Ons 18/06BandBorgström & Kalmendal
Sön 15/06BandNYBOKAT! Sköna Söndag: Fuchsia
Lör 14/06DJDrottning Konungen
Fre 13/06BandDani M + Side Effectz
Ons 11/06DJFunkypants & Kallelito + Försmak av Psykjunta
Sön 08/06BandSköna Söndag: John Leo Carter (IRL) + Reel People
Lör 07/06DJJocke Wallgren
Fre 06/06BandThe Vanjas + Maja Johansson▀
Fre 06/06DJSockerlobbyn
Tor 05/06DJBenny the boy Ahmadi
Ons 04/06DJRajmonda & Batool
Ons 04/06EventDoclounge: The Source Family
Sön 01/06BandSköna Söndag: Miranda Murre Eriksson
Lör 31/05DJSelecta iCue
Fre 30/05DJFenomenet
Fre 30/05EventStand up: Alla mina kamrater
Tor 29/05BandNYBOKAT: Two hairy finnish weirdos (FIN)
Ons 28/05DJKristi Flygare-Afton: Premiärdans i matsalen till dj Murreburre
Sön 25/05BandSköna Söndag JAZZnight: Mother Jack + O-hamns Folk
Lör 24/05BandVårstad 23.30: Crying Daycare Choir
Lör 24/05BandVårstad 22.30: Simon Norrsveden
Lör 24/05BandVårstad 15.00: Swing de luxe - Friluftsdans
Lör 24/05EventVårstad: Klassisk Brunch
Lör 24/05BandVårstad 11-16: Gräddhyllans Vinylbazaar
Fre 23/05BandEn förnimmelse av Psykjunta: Les Big Byrd + Skeppet ▀
Ons 21/05DJFröken Alice & Herr Herrlin
Sön 18/05BandSköna Söndag: Mäkkelä's Thrash Lounge (FIN)
Lör 17/05Bandkl 22: Darya & Månskensorkestern
Fre 16/05BandKalabalik de luxe: Soft Metals (US) & Pure Ground (US) ▀
Tor 15/05BandAnders F Rönnblom ▀
Ons 14/05BandBob i Öst: Mark Olson (of The Jayshawks) + Hillman Lighthouse
Sön 11/05BandSköna Söndag: Luftkapellet
Sön 11/05EventJazzbrunch: Nordisk Jazz
Lör 10/05BandAsta Kask + Stilett ▀
Fre 09/05BandPride de luxe: Systraskap
Fre 09/05Event18-22: Säsongsfinal - Ta de' piano: Nordisk Jazz
Tor 08/05BandVetenskap de luxe: Pridespecial
Ons 07/05DJJohn Herrlin
Ons 07/05DJKollektivradio
Ons 07/05EventDoclounge de luxe: Big Joy
Sön 04/05BandSuperSköna SuperSöndag med KLUBB
Lör 03/05DJJonas de luxe
Lör 03/05BandBlues de luxe: Bobby Radcliffe (USA)
Fre 02/05DJFunkyPants & Kallelito
Tor 01/05BandMuskelrock de luxe: Abramis Brama och Death Hawks
Ons 30/04DJValborg de luxe
Mån 28/04EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 27/04BandSköna Söndag JAZZnight: Loda mfl
Lör 26/04DJCissi & Beata
Lör 26/04BandStand up: Simon Svensson & Jonatan Unge
Fre 25/04BandJaakko Laitinen & Väärä Raha
Tor 24/04EventVetenskap de luxe: Demokrati och religion
Sön 20/04BandLocal Heroes no 9 ▀
Lör 19/04BandPåskafton de luxe: Partiet + dj:Promoe mm
Lör 19/04BandPartiet - tidigt gig kl 21
Fre 18/04BandLångfredag de luxe: Technicolor Poets mm ▀
Tor 17/04EventDoclounge de luxe: Europe in 8 bits
Tor 17/04BandPåskkalabalik! Live: Holy Konni
Ons 16/04BandMalcolm B and Mack Beats
Ons 16/04DJGräddhyllans vinylbar: Klubb Japamerica
Sön 13/04BandSköna Söndag: Zero Absolu (F)
Lör 12/04BandBlues de luxe: Sven Zetterberg
Lör 12/04DJSelecta iCue
Fre 11/04BandBillie the Vision and the Dancers
Fre 11/04Event18-22: Ta de' piano: Love Jansson
Sön 06/04BandSupersköna Supersöndag med KLUBB
Sön 06/04BandSköna Söndag: Mats Björk
Lör 05/04DJDj AlfonS
Fre 04/04BandEF + Final Days Society ▀
Fre 04/04Band18-22: Ta de' piano - Calcutta Coctail
Ons 02/04Event(The return of) Doclounge de luxe: Ukraine is not a brothel
Ons 02/04BandFeivel
Mån 31/03EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 30/03BandSköna Söndag: JAZZnight med Black Dough mfl
Lör 29/03DJScreamadelica
Fre 28/03BandRiddarna▀
Fre 28/03Event18-22: Ta de' Piano: Dr Torgny
Tor 27/03EventKl 18-22: Vetenskap de luxe tema: Miljöångest
Ons 26/03DJNanna & Naomi
Sön 23/03BandSköna Söndag: Jacob Steinwall
Sön 23/03BandSköna Söndag: Jacob but no jackals
Lör 22/03BandColor War (USA)
Fre 21/03BandVit Päls ▀
Fre 21/03EventTa de' piano: Jazz & Blues Guitar
Ons 19/03EventNovell Gaza releasefest
Ons 19/03DJGaza Boyz
Tis 18/03EventJubileumsfest - Kafé de luxe 9 år!
Sön 16/03BandSköna Söndag: Cure-a-Phobia ▀
Lör 15/03DJSockerlobbyn
Fre 14/03BandTiger Bell
Fre 14/03Event18-22: Ta de' Piano - Lilla Klubbens Quiz
Ons 12/03DJMatilda & Erik
Sön 09/03BandSköna Söndag: Michael Benjamin Magnusson
Lör 08/03EventKl 18-02: Internationella Kvinnokvällen de luxe ▀
Fre 07/03Event18-22: Ta de' Piano: Hubert & Eka
Fre 07/03DJCilla & Idde
Ons 05/03BandMuskelrock de luxe: Air Raid & Ambush ▀
Sön 02/03BandSköna Söndag: Amra ▀
Lör 01/03BandBlues de luxe: Clas Yngström & Big Tex Three ▀
Lör 01/03DJDj AlfonS
Fre 28/02Event18-22: Ta de' Piano Special!
Fre 28/02DJJonas de luxe
Tor 27/02EventAl Pitcher and the Najs Gajs ▀
Tor 27/02DJJonatan Barck
Ons 26/02DJDundermusen
Mån 24/02EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 23/02BandSköna Söndag JAZZnight: Pombo mm
Lör 22/02BandThe Spiders ▀
Fre 21/02Event18-22: Ta de' Piano: Sven & Kristina
Fre 21/02DJBergsmann/Schliemann
Ons 19/02DJDenki + Kalabalik de luxe
Sön 16/02BandSköna Söndag: A Beautiful Friend
Lör 15/02Event18-22: Stödfest - Växjö Roller Derby
Lör 15/02DJI don't speak svensk
Fre 14/02Event18-22: Ta de' Piano: Viktor Klintrot
Fre 14/02DJBaron Behnam
Ons 12/02DJDj Petrus
Sön 09/02BandSköna Söndag: Old Kerry McKee
Lör 08/02BandNavid Modiri & Gudarna ▀
Lör 08/02BandPREMIÄR: Klubb Dagens Ungdom! Kl 20: Navid Modiri & Gudarna
Fre 07/02BandSylvester Schlegel ▀
Fre 07/02Event18-22: Ta de' Piano: Gitarr & Bas
Ons 05/02DJÅskar & Pelle
Sön 02/02BandSköna Söndag: Sofia Lentini & NYBOKAT: Mattias Strömberg
Lör 01/02BandBlues de luxe: Bill Öhrström & Top Dogs ▀
Lör 01/02DJDj AlfonS
Fre 31/01BandMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly Vibe
Fre 31/01Event18-22: Ta de' Piano: Thomas Niklasson
Ons 29/01DJKlintan
Mån 27/01EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 26/01BandSköna Söndag JAZZnight: Köket mm
Lör 25/01BandKulturnatt de luxe▀
Fre 24/01DJJonas de luxe
Ons 22/01DJDon Rospigliosi
Sön 19/01BandSköna Söndag: Vågerud
Lör 18/01BandStreets of Mars + The Franklys (UK) ▀
Fre 17/01DJSockerlobbyn
Ons 15/01DJJapanMartin
Sön 12/01BandSköna Söndag: Mohlavyr
Lör 11/01DJCebbe och Slay
Fre 10/01BandVånna Inget + Könsförrädare ▀
Ons 08/01DJNala & the Katten Trio
Sön 05/01BandSköna Trettondag: Rötter
Lör 04/01BandBlues de luxe: Jims Combo ▀
Lör 04/01DJDj AlfonS
Fre 03/01Event18-22: Ta de' Piano: Sven Torstensson
Fre 03/01DJKarlamellen
Sön 29/12BandMellandagsjazz de luxe
Lör 28/12BandPat McGinnis & His Three Stars
Fre 27/12DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly Vibe
Tor 26/12BandAnnandag de luxe: Nicole Sabouné mm
Ons 25/12BandJuldag de luxe 2013: LUR + Esther mm
Mån 23/12DJKvällen före dopparedan
Sön 22/12BandSköna Söndag: Bror Gunnar Janssons enmanna
Lör 21/12BandReleasefest: The Hector ▀
Fre 20/12DJBaron Behnam & Hövding Hateff
Ons 18/12DJKlintan
Sön 15/12BandSköna Söndag: Albin
Lör 14/12EventMusikhjälpen de luxe
Fre 13/12BandSkilla ▀
Fre 13/12Event18-22: Ta de' Piano: Hubert & Eka
Ons 11/12DJMr Mileusnic
Sön 08/12BandSköna Söndag: Luna Green
Lör 07/12BandBlues de luxe: Kokomo Kings ▀
Fre 06/12DJSockerlobbyn
Fre 06/12Event18-22: Ta de' Piano: Alice Hernkvist & Gabriel Pyk-Waite
Ons 04/12EventINSTÄLLT: Klubb Kul
Ons 04/12DJDundermusen
Mån 02/12EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 01/12EventSuperSköna SkyltSöndag: Early Bumblebees + Mars Red sky (F) + Slöjd de luxe special mm
Lör 30/11BandDaniel Lemma
Fre 29/11DJBaron Behnam & Hövding Hateff
Ons 27/11BandMankind
Sön 24/11BandSköna Söndag: Jazznight med Ellen Pedersen
Lör 23/11BandFastpoholmen
Fre 22/11DJSockerlobbyn
Tor 21/11BandOssler ▀
Ons 20/11Event17-22: After Work de luxe: Lars Bälter
Ons 20/11DJAlice & Cristian
Mån 18/11Event Swing de luxe - Swingin' monday
Sön 17/11BandSköna Söndag: Earth Kids
Lör 16/11DJKarlamellen
Fre 15/11BandThis is Head + Norma ▀
Fre 15/11Event18-22: Ta de' Piano: Dr Torgny
Ons 13/11EventKlubb kul: Kringlan Svensson & Jonatan Unge
Ons 13/11DJBagare Bengtsson & Super-Ted
Sön 10/11BandSköna Söndag: Refinnej
Lör 09/11BandHästpojken Akustiskt
Fre 08/11BandFest i krogen: Samsara Blues Experiment (DE)
Fre 08/11Event18-22: Ta de' Piano: Jesse Emmoth + Gabriel Pyk-Waite
Ons 06/11BandOBS. Ändrat program! Manifest on tour: Minifestival
Mån 04/11EventSwing de luxe - Swingin' monday
Sön 03/11Eventkl 15: Premiär: Slöjd de luxe
Sön 03/11BandSköna Söndag: Olof, Evert & Pärlan
Lör 02/11BandBlues de luxe: Paul Garner (UK)
Lör 02/11DJDj AlfonS
Fre 01/11BandKristian Anttila
Tor 31/10BandMuskelrock de luxe: Brutus
Ons 30/10DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly Vibe
Sön 27/10BandJazzsöndag: Trio Gordon + Support + Jamsession
Lör 26/10Bandkl 22: Ragnarök
Lör 26/10DJVåga stuffa
Fre 25/10BandCirkus Alfon: Diskoteka total!
Ons 23/10DJJapanmartin & Tyskandreas
Sön 20/10BandSköna Söndag: Ted Russell (USA) + mr Smedström
Lör 19/10DJJocke Wallgren
Fre 18/10BandFest i Krogen: Mattias Hellberg and the fur heads
Fre 18/10Band18-22: Ta de' Piano: Alice & Gabriel
Tor 17/10EventFairtrade Challenge 2013
Ons 16/10DJDundermusen
Sön 13/10BandSköna Söndag, kl 20: David Simard (CAN)
Lör 12/10BandMaia Hirasawa
Lör 12/10DJI don't speak svensk
Fre 11/10DJBaron Behnam & Hövding Hateff
Ons 09/10EventKLUBB KUL: Ankan + Ludde
Sön 06/10BandSköna Söndag: Sara Thuresson - OBS! Inställt
Lör 05/10BandBlueskväll: Dr Blues + Peter Bryngelsson + Brian Kramer
Lör 05/10DJDj Alfons
Fre 04/10BandVanligt Folk ▀
Ons 02/10DJKanonkaka
Sön 29/09BandSköna Söndag: Xenia Kriisin
Lör 28/09BandCirkusorkesteret
Fre 27/09BandFest i Krogen: Vidunder
Ons 25/09DJIvona & Jonatan
Tis 24/09Event21-00: Efter-Öster-Fest
Sön 22/09BandSköna Söndag: Kosmic Sounds + The Bopalites + Jamsession
Lör 21/09BandYoyosektionen + The Messerschmitt Twins
Fre 20/09DJDrottning Konungen
Ons 18/09DJBehnam Ahmadi
Sön 15/09BandSköna Söndag: Älven + Pontus Gill
Lör 14/09BandSockerlobbyn
Fre 13/09DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Ons 11/09BandHåårdrock: Beyond Mortality + Erupted + Traitors Curse
Sön 08/09BandSköna Söndag de luxe: Indian Spring + 2 akter till
Lör 07/09BandBlues de luxe: Thorbjørn Risager
Lör 07/09DJHåkke & Lussan
Fre 06/09BandHöstpremiär: Den Stora Vilan
Fre 06/09Eventkl 18-22: Ta de' Piano: Annie jazz comin'
Ons 04/09DJDrottning Konungen
Sön 01/09BandSköna Söndag: Stina Künstlicher
Lör 31/08DJGretchen & Karlamellen
Fre 30/08DJSockerlobbyn
Ons 28/08EventAdventure Aid After Work
Ons 28/08DJFlinkeLinkan et Parique
Sön 25/08BandSköna Söndag: Ellen & Jorum
Lör 24/08BandSagor & Swing
Fre 23/08DJJocke Wallgren
Ons 21/08BandSaigon
Lör 17/08BandHammered Satin (USA)
Fre 16/08BandHåkke & Lussan
Ons 14/08DJNimbra & Josef
Sön 11/08BandJosef Söreke
Lör 10/08DJ(The return of) Hövding Hateff & Baron Behnam
Fre 09/08DJSockerlobbyn
Tor 08/08BandMundekulla Förfestival: Dan Reed (USA) mfl
Ons 07/08DJVildkattorna DVDG
Sön 04/08BandSköna Söndag: Hampus Eriksson
Lör 03/08BandKalabalik de luxe
Fre 02/08DJThe Andersen Sväng
Ons 31/07DJA touch of Klas + Förfest i logen
Lör 27/07BandAndreas Grega
Fre 26/07BandLunchkonsert: 232 strängar & flera toner
Fre 26/07DJBergsmann/Schliemann
Ons 24/07EventKlubb Kul Final: Tankesmedjan Special
Ons 24/07BandRootvälta ▀
Lör 20/07DJRinkabypojken & Mannen på taket
Fre 19/07BandNYHET! PANETOZ
Ons 17/07BandKlubb Kul: Anders ”Ankan” Johansson & Fritte Fritzson ▀
Ons 17/07DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Sön 14/07BandSköna Söndag: Magnus Bergman ▀
Lör 13/07DJJocke Wallgren
Fre 12/07DJBaron Behnam
Ons 10/07EventKlubb Kul: Johannes Finnlaugsson & Petrina Karlsson
Ons 10/07DJThe Andersen sväng
Sön 07/07BandSköna Söndag: The Hearing (FIN) + Ninni Forever Band
Lör 06/07BandRelease de luxe: Sylen o Pilen
Lör 06/07DJSelecta iCue
Fre 05/07BandMiddle Milk
Ons 03/07BandKlubb Kul: Jesper Rönndahl & Josefin Johansson
Sön 30/06BandSköna Söndag: Holi Konni Lounge ▀
Lör 29/06BandThe Surfin' Birds (UK) ▀
Fre 28/06BandKalabalik de luxe: Colouroïd ▀
Fre 28/06DJBehnam & Baronessan
Ons 26/06DJPremiär: Sommar de luxe
Lör 15/06BandReleasefest: Side Effectz
Fre 14/06BandDaniel Gilbert
Ons 12/06BandPiano: Doktor Torgny, Dj Herrlin
Sön 09/06BandSköna Söndag: Mäkkeläs Trash Lounge (GER/FIN)
Lör 08/06DJBaron Behnam
Fre 07/06DJUffes Allstars
Tor 06/06BandInför Psykjunta 2013 ▀
Ons 05/06DJNationaldags afton: Murreburresnurre von Lustigkurre
Mån 03/06BandSäsongsfinal: Äntligen Måndag! Behzad Mehrnoosh + Final Days Society
Lör 01/06BandBirmingham Six Revival + Wagon unplugged
Fre 31/05DJBaron Behnam
Ons 29/05DJJapanmartin
Mån 27/05DJÄntligen Måndag! Dj Ankarvik
Sön 26/05Eventkl 12-17: Designmarknad: Fingerprints
Sön 26/05BandSköna Söndag: Leif Bergqvist
Lör 25/05BandBob i Öst: Skurkarna + Jack and the wild horses
Lör 25/05EventQuiz de luxe: Schlagerspecial
Lör 25/05Eventkl 15-17: Verandaswing de luxe
Fre 24/05DJFemmetastiques
Tor 23/05BandWintergatan ▀
Mån 20/05DJÄntligen Måndag: Dj Alexandra
Sön 19/05BandSköna Söndag: Novell Gaza ▀
Lör 18/05BandInställt: Birmingham Six + Wagon
Lör 18/05DJIstället för schlager: Karlamellen
Fre 17/05DJEfterfest: Dynamite mm
Fre 17/05BandSmygpremiär: Sommar de luxe med extra allt!
Ons 15/05DJAmerikajacob & Japanmartin
Ons 15/05Eventkl 15-17: Premiär för fotoutställning
Mån 13/05DJÄntligen måndag! Dj's: Petra & Elin
Sön 12/05BandSköna Söndag: Nina Wiemer
Lör 11/05BandAntenna: Big Fox + Nordic + Pace
Fre 10/05DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 10/05Event18-22: Ta de' piano: Doktor Torgny
Tor 09/05DJHektor Löfgren
Ons 08/05BandKalabalik de luxe ▀
Mån 06/05BandÄntligen Måndag! Anja & Lianna
Sön 05/05BandSköna Söndag: Hell Hofer tolkar Fred Åkerström
Sön 05/05BandMuskelrock de luxe: Danava (USA) + Lecherous Gaze (USA) + Witchgrave
Lör 04/05BandBalkanfest: Tibble Transsibiriska ▀
Fre 03/05Event18-22: Ta de' piano: Hubert & Eva
Fre 03/05DJEmotional Trash
Tor 02/05DJEfterfest: Pink Floyd
Tis 30/04BandValborgsrelease: KSMV. Live: Isak Strand vs TOE
Mån 29/04DJÄntligen Måndag! Dj Pontus Gill
Sön 28/04BandSköna Söndag: Martin Berglund & Stödorkestern
Lör 27/04BandBlues de luxe: Jimmy Z & Slidin' Slim
Lör 27/04Eventkl 12-17: Vinylmania: Doclounge + Skivmässa
Fre 26/04BandMaria Eriksson + Indian Spring
Ons 24/04EventAfter work 16-18: Kaffe med Stenkaka
Ons 24/04BandJazz de luxe
Ons 24/04DJNintendo-Konstantin & Gitarr-Jesper
Mån 22/04DJÄntligen Måndag: Dj Josef Kullengård
Sön 21/04BandSköna Söndag: Olgwi
Fre 19/04BandNemis de luxe: Little Children + The Modern Love + Melina Borglowe
Fre 19/04Bandkl 18-22: Ta de' Piano: Lars Jönsson
Mån 15/04DJÄntligen Måndag: Dj Alexandra
Sön 14/04BandSköna Söndag: Christian Rospigliosi
Lör 13/04BandTorsson
Lör 13/04Bandkl 23.30 Woodlands
Fre 12/04BandBob i Öst: For Folk's Sake!
Fre 12/04Eventkl 18-22: Ta de' Piano: Bosse Hansson
Ons 10/04DJAfrikajacob & Japanmartin
Mån 08/04EventPremiär: Äntligen Måndag! Live: I don't speak French
Sön 07/04BandSköna Söndag: Sorry Gilberto (DE)
Lör 06/04BandBlues de luxe: Bo Wilson Band
Fre 05/04BandFaela
Fre 05/04Band18-22: Ta de' Piano - Hubert & Ewa
Ons 03/04BandJazz de luxe: Jam
Ons 03/04DJAnja & Lianna
Sön 31/03Event20-02: Local Heroes no 8
Lör 30/03Bandkl 21-02: Nyvärpt vinyl-party med Esther
Fre 29/03EventLångfredag de luxe med Free Fall, Stero Steppers mm
Tor 28/03BandReleasefest: The Red and the hidden language
Ons 27/03DJDymmelsonsdag de luxe
Sön 24/03BandSköna Söndag: Musho
Lör 23/03Band20.30-02: Swing de luxe: Joe Spinaci Swing Combo + dj Svante Grundberg
Lör 23/03Eventkl 19: Swing de luxe: Crash Course
Fre 22/03DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Ons 20/03DJKJB
Sön 17/03EventJubileum hela dagen! Mat 8 kr! Bakelse 8 kr! Musik!
Lör 16/03BandMusic Box
Fre 15/03BandNemis de luxe: Releasefest Scenic View
Ons 13/03DJSprängaren och Super-Ted
Sön 10/03BandFest i Krogen: Rhyton (USA)
Sön 10/03BandSköna Söndag kl 17+20: Nästan som på riktigt
Lör 09/03Eventkl 18-22: Quiz de luxe
Lör 09/03DJBaron Behnam
Fre 08/03EventTa de' Piano: Olof Nilsson European Trio (SWE+CRO+ITA)
Fre 08/03DJDen Internationella Kvinnonatten
Ons 06/03BandMuskelrock de luxe: Troubled Horse
Ons 06/03DJ18-22: Doclounge de luxe: Wonder Women! -The untold stor of american superheroines
Sön 03/03BandSköna Söndag: Daxman (& friends)
Lör 02/03BandBlues de luxe: JT Lauritsen (Norge)
Lör 02/03DJFågelsång
Fre 01/03DJKatenda - the heavenly vibe
Ons 27/02DJMr Bark & Fritzon
Sön 24/02BandSköna Söndag: Lucas Sheffold
Lör 23/02DJJonas de luxe
Fre 22/02DJSockerlobbyn
Fre 22/02Eventkl 18-21: Ta de' Piano: Elis Aron & Tobbe Eng
Ons 20/02DJNala & the Katten Trio
Sön 17/02BandSköna Söndag: Aidan Smith (UK)
Lör 16/02BandBräkne-Hoby
Fre 15/02DJSelecta iCue
Tor 14/02EventHelkväll med First Aid Kit
Tor 14/02BandEfterfest med Hillman Lighthouse
Ons 13/02DJKotten & Japanmartin
Sön 10/02BandSköna Söndag: Jazzlinjen Oskarshamn + Caroll sisters
Lör 09/02DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 08/02Eventkl 18-22: Quiz de luxe
Fre 08/02DJSockerlobbyn
Ons 06/02BandMuskelrock de luxe: Nocturnal + Night
Ons 06/02EventOBS! kl 18: Doclounge de luxe: Not Dead Yet
Sön 03/02BandSköna Söndag: Alfheim
Lör 02/02BandBlues de luxe: Knock out Greg and the Jukes
Lör 02/02Eventkl 18-21: Ta de' Piano: Duo Sensus-Elle
Lör 02/02DJKarlamellen
Fre 01/02BandKl 22: Music is the Weapon
Fre 01/02Eventkl 18-22: Ta de' Piano: Fredrik Brändström
Ons 30/01BandBlå
Sön 27/01BandSköna Söndag: Ted Russell Kamp (USA)
Lör 26/01BandKulturnatt de luxe: Carolina Wallin Perez + Orkestar Baxtalo
Lör 26/01BandKulturnatten kl 23.30: Orkestar Baxtalo
Fre 25/01DJGymboys
Ons 23/01BandFest i krogen: Death Hawks (Fin)
Sön 20/01BandSköna Söndag: Melina Borglowe
Lör 19/01DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 18/01BandReleasefest: The Watts
Ons 16/01DJKallebalik
Sön 13/01BandSköna Söndag: Fredrik Jonasson & Jenny Krans
Lör 12/01BandElliphant
Fre 11/01EventQuiz de luxe
Fre 11/01DJBaron Behnam
Ons 09/01DJJapanmartin
Sön 06/01BandSköna söndag: André Karlberg & Rutan
Lör 05/01BandBlues de luxe: Little King + Lisa Lystam
Fre 04/01DJSockerlobbyn
Tor 03/01BandMuskelrock de luxe: Cauldron + Screamer
Lör 29/12BandVed
Fre 28/12DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Tor 27/12DJRen & Skär Elektronik
Ons 26/12BandAnnandag de luxe - OBS! Ändrat program!
Tis 25/12EventJuldag de luxe
Sön 23/12BandSköna Söndag, kl 17: Mikael Persson
Lör 22/12DJJocke Wallgren
Fre 21/12BandThe OSGC
Ons 19/12DJDJ Fågelsång
Sön 16/12BandBlues de luxe söndagsspecial: Jinx
Lör 15/12EventHelkväll: Musikhjälpen de luxe
Fre 14/12BandBabian
Fre 14/12Eventkl 18-22: Ta de' Piano: Jesse & David
Ons 12/12DJAgnes & Edvin
Sön 09/12BandSköna Söndag: Tobbe Eng
Lör 08/12DJVåga Stuffa
Fre 07/12DJSelecta iCue
Fre 07/12Bandkl 18-22: Ta de' Piano: Hubert & Eva
Ons 05/12EventMuskelrock de luxe: Antichrist + Dead Lord + NYHET! Celebrity Death Match
Sön 02/12BandSköna Söndag kl 20:The red and the hidden language
Lör 01/12BandPeter Morén
Fre 30/11BandPremiär: Ta de' piano!
Fre 30/11DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Tor 29/11BandLove Antell
Ons 28/11EventDoclounge de luxe: THE PUNK SYNDROME
Ons 28/11DJBachto
Sön 25/11BandSköna (skylt-)Söndag: The Hector unplugged
Lör 24/11BandOBS! Kl 22: Strindbergs
Lör 24/11DJKarlamellen
Fre 23/11BandBlues de luxe: Erja Lyytinen
Ons 21/11DJDundermusen
Sön 18/11BandSköna Söndag: José Sorracha & Melina Borglowe
Lör 17/11BandKl 22: Swinging Hayriders
Lör 17/11Eventkl 19: Swing de luxe - Crash course UTSÅLD
Fre 16/11BandAlice B + Freja Wessman
Ons 14/11BandJazz de luxe: Jamsession + Dj Jeppe
Sön 11/11BandSköna Söndag: Skäggiga Damen mm
Lör 10/11BandIdde, Mats & Sulo: Skriv ditt namn i eld
Lör 10/11BandPulver City
Fre 09/11DJSockerlobbyn
Ons 07/11EventThe little saturday democratic Party!
Lör 03/11Bandkl 22: Fibes, oh Fibes!
Lör 03/11DJJonas de luxe
Fre 02/11Bandkl 21: Jazz de luxe: Håkan Broström Quartet + Jazzjam
Fre 02/11DJMurreburre von Lustigkurre and the Heavenly Vibe
Ons 31/10Eventkl 19: Doc Lounge de luxe: Turning
Ons 31/10DJOlof & John
Lör 27/10BandHanouneh + Dennis Camitz
Fre 26/10DJBaron Behnam & André Gourmé
Lör 20/10BandAnders F Rönnblom
Lör 20/10DJBjörn & Falk
Fre 19/10BandJocke Wallgren
Ons 17/10DJPebaque
Lör 13/10BandBlues de luxe: James Harman (USA)
Lör 13/10DJKarlamellen
Fre 12/10BandLabyrint OBS! KL 22
Fre 12/10DJSelecta Cedde
Ons 10/10DJJohn & Julia
Lör 06/10BandGräddhyllans lilla Saluhall
Lör 06/10DJJonas de luxe & mr T
Fre 05/10BandBye Bye Bicycle
Ons 03/10DJPalmgren & Körsbär
Mån 01/10BandJazz de luxe: Måndagsjam!
Lör 29/09BandLiptones
Fre 28/09DJKarlamellen
Ons 26/09Eventkl 19: Doc Lounge de luxe: Vårt brott heter ansvar
Ons 26/09DJNimbra & Mario
Sön 23/09Event(Ännu en hejdundrande) Premiär: Sköna Söndag
Lör 22/09EventPremiär: Brunch de luxe
Lör 22/09DJMurreburre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Fre 21/09DJRinkabypojken & Goliats överman
Ons 19/09DJFuglesang
Lör 15/09DJBergsmann & Crisse Lemarc
Fre 14/09Bandkl 22: Joel Alme
Ons 12/09DJMalanda & Arvid
Lör 08/09DJVåga Stuffa
Fre 07/09EventDUNDERPREMIÄR: NYA KAFÉ DE LUXE
Ons 05/09DJJapanMartin & Funkypants
Lör 01/09BandBlues de luxe: Mönsterås Blues Band
Lör 01/09DJBjörn & Falk
Fre 31/08DJSockerlobbyn
Ons 29/08BandFest i Krogen: Dean Allen Foyd ▀
Lör 25/08BandOPA!
Lör 25/08EventTyrolen: Klacksparken i Parken
Fre 24/08DJSelecta Icue
Ons 22/08DJJonas de luxe & Funky Felipe
Lör 18/08BandVit Päls
Fre 17/08DJMurreburre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Ons 15/08DJSockerlobbyn
Lör 11/08DJSuperius & Selecta Icue
Fre 10/08DJHövding Hateff & Baron Behnam
Ons 08/08DJJonas de luxe
Lör 04/08BandP-Danjelsa med Orkester
Lör 04/08Bandkl 14: Kristinajazz
Fre 03/08BandMighty Terror
Fre 03/08Bandkl 14: Kristinajazz
Ons 01/08DJÄndrade planer: Bride & Hybris
Lör 28/07DJBjörn & Falk
Fre 27/07BandMaeds Dominos
Ons 25/07BandSouthern Rhythm City Band
Lör 21/07DJA touch of Klas
Fre 20/07BandReleasefest: Bowties
Ons 18/07DJZimone
Lör 14/07BandVåga Stuffa
Fre 13/07DJJonas de luxe
Ons 11/07DJMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Lör 07/07DJSockerlobbyn
Fre 06/07BandBring me the fucking riot ... man ▀
Fre 06/07DJLove O'Jensa
Ons 04/07DJDavid & Gunnar
Lör 30/06BandMike Bell and the Belltones (FIN)
Fre 29/06DJRinkabypojken & Goliats överman
Ons 27/06BandPremiär: Sommaronsdag de luxe. Live: Joey Fever + Hemlig Artist
Lör 23/06EventReleasefest: The Hector & Pueblo
Ons 20/06DJHateff & Urban
Lör 16/06DJKarlamellen
Fre 15/06BandReleaseparty: Vi-Ska
Ons 13/06DJFör-Fest på logen
Mån 11/06EventExtraöppet med EM på tjock-tv
Lör 09/06DJJocke Wallgren
Fre 08/06DJSuperious
Ons 06/06EventNationaldagsstängt
Lör 02/06BandMoving Fever - Nice it up Sound
Fre 01/06BandSommarpremiär med Mommyheads (USA)
Ons 30/05DJChris Fernando
Lör 26/05EventVårstad de luxe: Standup, Pingel, Bondage Fairies
Lör 26/05Eventkl 13: Barnföreställning: Listiga läskiga djur – Afrikanska djurfabler
Fre 25/05BandCelso Paco & Dynamo De Luxe
Fre 25/05EventWorkshop: Dans till Heta Rytmer!
Fre 25/05BandDj Lance-a-lot
Ons 23/05DJPopTruls
Lör 19/05BandBakgårdsbonanzaefterfest med Bring me the fucking riot... man
Lör 19/05EventBakgårdsbonaza - Festival på Uffes bakgård!
Fre 18/05DJJonas de luxe & Murreburre von Lustigkurre
Tor 17/05DJKl 21-01: Kristi Himmelsfärdsskoj
Ons 16/05BandDaniel Lemma ▀
Ons 16/05BandKvarteret
Lör 12/05Band21-02: Releasefest de luxe: Kinetics
Fre 11/05BandBob Wayne and The Outlaw Carnies
Ons 09/05DJGossarna på vinden
Lör 05/05BandBlues de luxe: Bill Öhrström & Slim Notini
Lör 05/05DJJonas de luxe
Fre 04/05DJKoffa
Mån 30/04BandValborg de luxe
Lör 28/04BandUrban Cone
Fre 27/04BandTorsson
Fre 27/04DJKarlamellen
Ons 25/04EventDocLounge DLX: The artist is present
Ons 25/04DJDundermusen
Lör 21/04DJBjörn & Falk
Fre 20/04DJJonas de luxe
Ons 18/04DJBoBoBillBeat
Lör 14/04DJKarlamellen
Fre 13/04BandReggae x 2: Partiet + Alvaret
Ons 11/04DJVairagi & Täck
Sön 08/04EventLocal Heroes no 7
Lör 07/04EventPåskafton de luxe: Lissi Dancefloor Disaster + Random Cute Animals + Nordloef + Razzmuz & Zimon
Fre 06/04EventLångfredag de luxe: The Jukebox + Caribinghi sound system mm
Tor 05/04DJRen och skär(-torsdags) elektronik
Ons 04/04DJD&G
Lör 31/03BandBlues de luxe: Big Joe Lewis & King David (UK)
Fre 30/03BandMurreburresnurre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Tor 29/03BandTräd gräs och stenar + Pilleman Djoonks
Ons 28/03EventDoclounge DLX: Big Boys Gone Bananas
Ons 28/03DJErik Rödskägg
Lör 24/03DJJonas de luxe
Fre 23/03BandTummel
Ons 21/03DJAndreas
Lör 17/03EventKafé de luxe 7 år! Fête tout la jour!
Lör 17/03EventJubileumsnatten - från kl 22
Fre 16/03DJMurreburre von Lustigkurre and the heavenly vibe
Ons 14/03DJAlice & Emilia
Lör 10/03BandDirt Daubers (USA)
Fre 09/03DJHövding Hateff
Ons 07/03DJArvid & Gunnar
Lör 03/03DJStephanie Winter & Alexandra Franzén
Fre 02/03DJBjörn och Per
Tor 01/03BandMuskelrock de luxe: Siena Root
Ons 29/02EventDoclounge DLX: Urban Roots
Ons 29/02DJSkottdag de luxe: Dj Murreburre
Lör 25/02BandBlues de luxe: Sven Zetterberg Blues Band
Lör 25/02DJDJ EMD
Fre 24/02BandSimian Ghost + Baron Bane
Ons 22/02DJHoodiero Soundsystem
Lör 18/02DJHövding Hateff & Baron Behnam
Fre 17/02BandIt's A Musical + To All My Friends
Lör 11/02Band20-02: Releasefest Yoyosektionen
Fre 10/02DJMurreburresnurre von Lustigkurre and his heavenly vibe
Ons 08/02DJBobo Billman Beat
Lör 04/02DJJapanmartin & fest till kl 03!
Fre 03/02BandBlues de luxe: Honeyboy slim and the bad habits
Ons 01/02DJDj Gun & Mc Mustafa
Lör 28/01BandKulturnatt, kl 20: Hans Appelqvist ▀
Lör 28/01BandKulturnatt, kl 22: Band of Joy
Fre 27/01DJFunkypants & mr Magic-Sick-Gymnastic
Ons 25/01DJAlice & Emilia
Ons 25/01EventDoclounge DLX: Waste Land
Lör 21/01DJMurreburresnurre von Lustigkurre and heavenly vibes
Fre 20/01BandMattias Alkberg + Magnus Eklund & Stålet
Lör 14/01BandOBS! INSTÄLLT: The Liptones. Stina Künstlicher spelar!
Fre 13/01DJSeñor Jorge & El Marinero
Ons 11/01DJSöder International guys
Lör 07/01BandBlues de luxe: Paul and the bad Kays
Fre 06/01DJHousefellows Come Back
Tor 05/01BandMuskelrock de luxe: Spiders + Vidunder
Ons 04/01DJMurreman
Fre 30/12DJZimone
Ons 28/12BandKajsa Grytt
Ons 28/12DJHövding Hateff & Baron Behnam
Mån 26/12EventAnnandag de luxe
Sön 25/12EventJuldag de luxe - Slutsålt
Fre 23/12BandPüssy à Go Go
Tor 22/12DJTorsdagshäng med: Violerna från Berlin
Ons 21/12BandINSTÄLLT! Marcus Price & Carli
Ons 21/12DJSeñor Jorge & El Marinero
Lör 17/12BandVånna Inget + Boris and the Jeltsins ▀
Fre 16/12DJTekitåh Parties vol. 04
Ons 14/12DJSimone & Agnes
Lör 10/12BandCompadre Soundsystem
Fre 09/12DJSeñor Jorge & El Marinero
Ons 07/12DJEmil från Rasslebygd
Lör 03/12BandBlues de luxe: Releasefest Dr Blues
Lör 03/12DJJonas de luxe & Tage Teknik
Fre 02/12BandSyster Sol
Ons 30/11BandReleasefest: Side Effectz
Ons 30/11EventDoclounge DLX: Bob Hund
Lör 26/11BandReleasefest: Esther
Fre 25/11Eventkl 20: Teatersport de luxe
Fre 25/11BandMattias Hellberg
Ons 23/11DJMurreman
Lör 19/11BandJennie Abrahamson
Fre 18/11BandSamling
Ons 16/11DJLisa Bünger
Tis 15/11EventSläppfest för Benshi antologi #1
Lör 12/11DJVåga Stuffa
Fre 11/11BandArmand Mirpour + Den Svenska Tystnaden
Ons 09/11DJSimone & Arvid
Lör 05/11BandBlues de luxe: Jan Gerfast
Lör 05/11DJJazzhatten
Fre 04/11DJTres Amigos
Ons 02/11BandInvasionen
Lör 29/10DJJonte Pripps & Crisse Lemarc
Fre 28/10BandDiskoteka Alfon de luxe
Ons 26/10BandMuskelrock de luxe: Entombed
Ons 26/10EventDocLounge DLX: Women Art Revolution
Lör 22/10DJLove Ojensa
Fre 21/10BandHoven Droven
Fre 21/10DJHövding Hateff & Baron Behnam
Lör 15/10BandLo-Fi-Fnk + Lately La La
Fre 14/10DJPapa Jah
Lör 08/10BandRäfven - kl 22
Fre 07/10DJHövding Hateff & Baron Behnam
Ons 05/10DJNick-Lass & Sladd-Jan
Tis 04/10BandKanelbullens dag GRATIS SNÄCKA TILL ALLA!
Lör 01/10BandBlues de luxe: Thorbjorn Risager
Lör 01/10DJAlice & Emilia
Fre 30/09DJEmil & Arvid
Ons 28/09BandMuskelrock de luxe: '77 (ES) + Barn Burner (CAN)
Lör 24/09BandRelease: Kite + Croall & sons
Fre 23/09BandHöstpremiär! Governor Andy
Ons 21/09DJLiljorna från Virserum
Lör 17/09DJEddy & Malin
Fre 16/09BandJeremy Jay
Tor 15/09EventVernissage Edvin Bredefeldt
Ons 14/09DJAlice
Lör 10/09DJJocke Wallgren
Fre 09/09DJHövding Hateff & Baron Behnam
Ons 07/09DJStephanie Winter
Lör 03/09BandBlues de luxe: Red n' Blue
Lör 03/09DJJonte Prippz och Crisse Lemarc
Fre 02/09BandFrida Selander
Ons 31/08EventDocLounge DLX
Ons 31/08DJJapanmartin & Internetjakob
Lör 27/08DJHövding Hateff
Fre 26/08BandStefan van de Sande (NL) + Sockerlobbyn
Ons 24/08DJZimone
Lör 20/08DJHelmer Frotté
Fre 19/08BandMusic is the weapon
Ons 17/08BandGlam Rockers Delight: Hammered Satin (USA)
Lör 13/08EventArken i Parken
Lör 13/08DJKoffa & Falk
Fre 12/08BandDen Flygande Bokrullen
Ons 10/08DJHövding Hateff & Baron Behnam
Lör 06/08DJJonte Prippz och Balleric
Fre 05/08BandKarl-Oskar de luxe: Orbitunes + Houseklubb
Ons 03/08DJHelmer Frotté
Lör 30/07DJDouble Trouble
Fre 29/07BandBabel-Viktor & Daniel
Ons 27/07DJD&G
Lör 23/07BandYlijali
Fre 22/07DJHövding Hateff & Baron Behnam
Ons 20/07DJTove & Nina
Lör 16/07BandDarya och Månskensorkestern
Fre 15/07BandRinkabypojken & Goliats Överman
Ons 13/07DJSockerlobbyn
Tis 12/07BandMuskelrock de luxe: Jex Thoth (USA)
Lör 09/07BandKaka
Fre 08/07BandSpinning Jennie's
Ons 06/07DJJohanna Larén
Lör 02/07DJOBS! Ändrade planer: Selecta Gubbe & Bananan Loco
Fre 01/07BandMisch-Masch-Mezzengers
Ons 29/06BandThe Western Tone Flyers
Ons 22/06DJBaron Benam & Hövding Hateff
Lör 18/06DJSimone
Fre 17/06BandReleasefest Vi-Ska! med extra allt!
Tor 16/06BandEsbjörn Hazelius
Ons 15/06DJJonas de luxe & Mr No-Bert
Lör 11/06BandCherry Overdrive (DK)
Fre 10/06DJRazzmuzz
Ons 08/06DJSelecta Cedde
Lör 04/06BandLil' Ed & the Blues Imperials (USA)
Lör 04/06DJSergeant Hillert and Björn the Bear
Fre 03/06DJHövding Hateff & Baron Behnam
Ons 01/06EventKristi Himlafest de luxe
Lör 28/05BandDen Stora Vilan + Le Dupont
Lör 28/05EventTatueringsmässa på Tyrolen
Lör 28/05EventVårmarknad kl 12-16
Fre 27/05BandClub Killers m STOR-främmat!
Tor 26/05BandMovits!
Ons 25/05BandUrban Pastries Jam
Lör 21/05BandDan Viktor med band & gäst
Fre 20/05DJEmil & Arvid
Ons 18/05BandChristopher Smith (CAN)
Lör 14/05Band20-02: Releasefest The Hector
Fre 13/05BandHelmer Frotté
Ons 11/05DJ4 skivgossar med varsin stil
Lör 07/05BandBlues de luxe: Ralph and the Big Bang Group
Fre 06/05EventJazz de luxe kl 18-22: Säsongsfinal!
Fre 06/05DJHövding Hateff & Baron Benam
Ons 04/05BandMalin & Mariel
Lör 30/04DJValborg de luxe
Fre 29/04BandPerssons Pack
Ons 27/04EventDocLounge DLX: MARRIED TO THE CAMERA
Sön 24/04EventLocal Heroes no 6
Lör 23/04BandPåskafton de luxe: Erja Lyytinen + ReggaDisco
Fre 22/04BandLångfredag de luxe: Hela kåken skälver!
Tor 21/04Band21-02: Muskelrock de luxe: Macabre (USA) + Rompaprop + Birdflesh
Ons 20/04DJRinkabypojken
Lör 16/04BandReleasefest 21-02: Final Days Society
Fre 15/04BandToasters (USA)
Ons 13/04DJJapanmartin och Amerikajacob
Lör 09/04BandTom Maxwell (USA) + King Olivers Revolver
Fre 08/04EventTeatersport de luxe: 18-22
Fre 08/04DJJonte Prippz och Balleric
Tor 07/04BandMuskelrock de luxe: Cough (USA) + Kongh ▀
Ons 06/04DJKompaNiklas
Lör 02/04BandBlues de luxe: T-Bear and the Dukes of Rhythmn
Lör 02/04DJHelmer Frotté
Fre 01/04EventJazz de luxe kl 18-22
Ons 30/03BandDocLounge DLX: Blood in the mobile
Ons 30/03DJFanny & Mariel
Lör 26/03DJTricks/Tricks/Tricks
Fre 25/03DJEfterfest med Jepson, Martin & Jens
Fre 25/03EventThe Ark after Work, 18-22
Tor 24/03BandEfterhäng med Sylvester och Leari
Ons 23/03DJHövding Hateff
Lör 19/03DJEmma & Doktor Johansson
Fre 18/03EventGrosse Carneval! 6-årsjubileum hela dagen!
Ons 16/03DJEmil & Arvid
Lör 12/03BandReleasefest kl 20-02: Simeon Hillert & His Electrified Band
Fre 11/03BandMor & Far
Ons 09/03BandMuskelrock de luxe: Bombus ▀
Ons 09/03EventDocLounge DLX: Exit through the giftshop
Lör 05/03BandBlues de luxe: The Twisters
Lör 05/03DJMr Randen
Fre 04/03EventJazz de luxe kl 18-22
Fre 04/03DJSimeon & Björn
Tor 03/03BandChristian Kjellvander + Kristian von Svensson ▀
Ons 02/03DJKocken Gustav
Lör 26/02BandNiki and the Dove ▀
Fre 25/02DJBig Mack & Miss Margarita
Ons 23/02BandJaakko Laitinen & Väärä Raha
Ons 23/02EventDocLounge DLX: Tyrolen Lever
Lör 19/02BandAlice in Videoland + Skrattattack ▀
Fre 18/02DJRazzmuzz & unge herr Vikingsson
Ons 16/02DJDon Krim
Lör 12/02BandFrantic Sunday
Fre 11/02DJSimeon & Björn
Ons 09/02DJPer Svensk
Lör 05/02BandBlues de luxe: Al Tehler Blues Band
Fre 04/02BandTroubled Horse
Ons 02/02DJGretchen de luxe
Lör 29/01BandKulturnatt: Idas Apolonia
Fre 28/01DJBjörnman
Ons 26/01DJDon Krim & T Bone Jovi
Lör 22/01DJJocke Wallgren
Fre 21/01BandKinetics + Tobias Alba
Tor 20/01BandMuskelrock de luxe: Hands of Orlac(ITA) & Abrakadabra ▀
Ons 19/01DJBlom
Ons 19/01EventDocLounge DLX: VALENTINO
Lör 15/01DJKristofer & Niklas
Fre 14/01DJSmörjan & Brorsan
Ons 12/01DJMalin
Lör 08/01BandBlues de luxe: Mönsterås Blues Band
Fre 07/01DJHelmer Frotté
Ons 05/01Band21-02: Everts Kvintett mm
Lör 01/01BandMuskelrock de luxe: Pikkadolls (The Divine Baze Orchestra inställt)
Fre 31/12BandNyår de luxe
Fre 31/12EventHÅLLIGÅNG 2010
Ons 29/12BandMF/MB/
Sön 26/12BandAnnandag de luxe
Lör 25/12BandJuldag de luxe
Ons 22/12BandSonnets + Streets of Mars
Lör 18/12DJKristofer & Niklas
Fre 17/12Event18-22: The Sixties Club
Fre 17/12DJHelmer Frotté
Tor 16/12BandJohnny Cash Night
Ons 15/12EventDocLounge DLX
Ons 15/12BandGolden Kanine
Lör 11/12BandKilroy
Lör 11/12EventAmnesty Lounge 15-18
Fre 10/12EventPremiär: Jazz de luxe kl 18-22
Fre 10/12DJVåga Stuffa
Tor 09/12BandMuskelrock de luxe: Graveyard ▀
Ons 08/12DJMurreman
Lör 04/12DJKarlamellen
Fre 03/12BandBlues de luxe: Mud Morganfield
Ons 01/12DJRockvaktmästaren från Konga
Sön 28/11EventBazaar de luxe
Lör 27/11DJTibbelito & Smörjan
Fre 26/11EventFredagsfolk de luxe
Fre 26/11BandFrancis
Ons 24/11DJJosefin i trappen
Lör 20/11DJHelmer Frotté och Rockvaktmästaren från Konga
Fre 19/11BandThis is Head ▀
Ons 17/11DJJapanmartin & Amerikajacob
Lör 13/11DJSmörjan & Gretchen
Fre 12/11DJJocke Wallgren
Tor 11/11BandI Was A Teenage Satan Worshiper + Skrattattack
Tor 11/11EventGräddhyllans konsthall: Vernissage - Truls Wallin
Ons 10/11DJHakim Krim
Lör 06/11BandLittle Marbles + New Found Land
Fre 05/11BandTT-Reuter + releasegig: Peter Torell
Ons 03/11BandMuskelrock de luxe: Entrails & Witchgrave
Ons 03/11DJNils & Viktor
Lör 30/10BandThe Vanjas
Fre 29/10BandBlues de luxe: Alan Haynes
Fre 29/10EventKl 18-02: Fredagsfolk de luxe
Ons 27/10DJUnge herr Danneman
Lör 23/10BandCompadre: Live + Dj-set
Fre 22/10BandSyster Sol + Vi-Ska ▀
Ons 20/10DJMer & Mindre
Lör 16/10DJVåga Stuffa
Fre 15/10BandOh My + Zackarias
Ons 13/10DJMurreman
Lör 09/10BandRockvaktmästaren från Konga & señor Jorge
Fre 08/10DJSelector Cedde & Dj Fritz
Tor 07/10BandAnders F Rönnblom
Ons 06/10DJGretchen & Johannes Svetsare
Lör 02/10BandBlues de luxe: Gumbo
Lör 02/10DJKarlamellen
Fre 01/10BandLiny Wood
Ons 29/09DJAdam Hector
Lör 25/09BandVal and the Bitches
Fre 24/09BandKl 18-02: Fredagsfolk
Fre 24/09DJHelmer Frotté
Ons 22/09DJSergeant Hillert
Lör 18/09BandAndreas Söderlund
Lör 18/09DJGräddhyllans Vinylbar: Bo Hendrix night
Fre 17/09BandReleasefest: Lemonbird
Ons 15/09DJMurreman
Lör 11/09BandKamikaze Queens (DE/USA) ▀
Fre 10/09BandDocenterna + Sara Thuresson ▀
Fre 10/09DJEddy & Malin
Ons 08/09BandMuskelrock de luxe: '77 (ES)
Lör 04/09BandBlues de luxe: Pelle Lindberg Band
Lör 04/09DJSoulman
Fre 03/09EventSüperpremiär med Süperstar Orkestar
Fre 03/09BandKl 18-22: Fredagsfolk
Ons 01/09DJFladderkaka
Lör 28/08DJDub Fiction Sound System
Fre 27/08DJ Helmer Frotté vs. Rockvaktmästaren från Konga
Tor 26/08BandKhoma ▀
Ons 25/08BandINSTÄLLT! Tim Vantol
Ons 25/08DJSmörjan
Lör 21/08DJGretchen de luxe
Fre 20/08BandRelease Party: Fancy Dan
Fre 20/08DJMr Tea
Tor 19/08BandTheresa Andersson
Ons 18/08DJHelmer Frotté feat Rockvaktmästaren från Konga
Lör 14/08DJHalva Våga Stuffa
Fre 13/08DJSmörjan & Gretchen
Ons 11/08DJSigrid & Kim
Lör 07/08EventSuperduperkväll: Den flygande Bokrullen
Lör 07/08EventKl 15-19: Burgargrill på verandan
Fre 06/08BandSuperduperkväll: Estherfest med Love Antell mm.
Tor 05/08DJEfterfest med The Ark
Ons 04/08DJYo' Hannes & Ozcar
Lör 31/07DJKarlamellen
Fre 30/07BandThe Rumours (DE)
Fre 30/07BandThe Vanjas
Lör 24/07EventTyrolen lever 2010!
Lör 24/07BandKlas Sivertsson
Fre 23/07DJTibbelito & Smörjan
Fre 23/07EventTyrolen Lever 2010!
Ons 21/07DJBilly Magenta
Lör 17/07BandClub Killers ÄNDRADE PLANER: feat. Kajsa Grytt
Fre 16/07BandFive Finger Discount
Ons 14/07DJRockvaktmästaren från Konga
Lör 10/07DJSmörjan & Gretchen
Lör 10/07EventVärldsmusik på Tyrolen
Fre 09/07BandJohn Henry
Ons 07/07Bandmr T & Jonte
Lör 03/07BandEfterfest Växjö Street n Style mm
Fre 02/07BandBillie and the kids (CRO)
Ons 30/06EventPremiär! Sommar de luxe
Ons 23/06DJHelmer Frotté
Lör 19/06EventTyrolens Bluesfest
Lör 19/06DJVåga Stuffa
Fre 18/06DJSimeon & Björn
Tor 17/06BandOrbitunes
Ons 16/06DJRazmuz
Lör 12/06DJTibbelito vs DLA
Fre 11/06BandINSTÄLLT: Tri-Tones
Fre 11/06DJSmörjan
Tor 10/06BandMuskelrock de luxe: The Devils Blood
Lör 05/06DJGuerilla-K & miss Pedraza
Fre 04/06DJRinkabypojken
Ons 02/06DJKarlamellen
Lör 29/05BandThe Mommyheads (USA) + Phoenix Harmony
Fre 28/05BandBlända + Åskar
Lör 22/05BandKick 'em Jenny
Fre 21/05EventFredagsfolk kl 18-22: Lucas & Helle
Fre 21/05DJSigrid & Lovisa
Ons 19/05DJKocken Gustav
Lör 15/05DJJocke Wallgren & Fredrik Norberg
Fre 14/05EventNYBOKAT! Efterfest: Maskinen + Dj Helmer Frotté
Ons 12/05EventKristi Flax Action Night
Lör 08/05BandBabian
Fre 07/05BandMattias Alkberg ▀
Ons 05/05DJRockvaktmästaren från Konga
Lör 01/05BandBlues de luxe: Joe Spinaci Combo
Lör 01/05DJTibbelito
Fre 30/04BandValborgsfest: Barefoot Property
Lör 24/04BandNYBOKAT! Pulejam
Fre 23/04BandDubbelrelease: Acevia + José Soracha
Ons 21/04DJHelmer Frotté
Lör 17/04BandTingsek + Jonas Schwartz
Lör 17/04DJSmörjan & Gretchen
Fre 16/04BandBabylove and the van Dangos
Fre 16/04BandFredagsfolk kl 18-22: Molly på Rymmen
Ons 14/04DJJacke Hector
Lör 10/04BandCaj Carlsson ▀
Lör 10/04DJKarlamellen
Fre 09/04EventKlubb East n' Bul
Sön 04/04BandLocal Heroes # 5
Lör 03/04EventPåskafton de luxe: Paul & the Blue Delivery mm
Fre 02/04BandKillers Soundsystem mm
Tor 01/04EventKl 18-22: Klubb Rundpingis
Tor 01/04BandNorma Bates
Ons 31/03DJSalouhannes
Lör 27/03BandEarth Hour: Blue Candle Jazz
Fre 26/03BandHästpojken + The Frankie Lee's ▀
Fre 26/03DJSmåland Allstars
Tor 25/03BandLuva + Skeppet + Lindefelt/Henning
Ons 24/03DJDin Hund & Lit on Legs
Lör 20/03DJColtello
Fre 19/03BandAndreas Grega + Magnus Weideskog & Karin Ström
Fre 19/03EventKafé de luxe fem år, ät för fem kronor!
Lör 13/03BandFaela ▀
Fre 12/03EventFredagsfolk kl 18-22
Fre 12/03BandSista sekundenbokat: LUR
Ons 10/03DJKocken Gustav
Lör 06/03BandBlues de luxe: Thorbjörn Risager Band
Lör 06/03DJSmörjan
Fre 05/03BandMuskelrock de luxe: Abramis Brama + Spice and the RJ Band
Fre 05/03EventKl 18-22: Klubb Rundpingis
Lör 27/02BandTummel
Fre 26/02DJJosefin & Tove
Ons 24/02BandMasshysteri
Lör 20/02BandJaqee and the Kokoonuts
Fre 19/02DJTibbelito & Örjan
Ons 17/02DJHector & Hector
Lör 13/02BandRoyal Republic
Fre 12/02DJHelmer Frotté & Rockvaktmästaren från Konga
Ons 10/02DJSigrid
Lör 06/02BandBlues de luxe: Mr Bo & The Voodooers
Lör 06/02DJSchizofrän
Fre 05/02DJUnge herr Vikingsson
Lör 30/01BandKulturnatt 2010 ▀
Ons 27/01DJLiten Tuva
Lör 23/01BandKite
Fre 22/01BandEldkvarn ▀
Fre 22/01DJKarlamellen
Ons 20/01DJPetter
Lör 16/01DJJocke Wallgren
Fre 15/01DJSockerlobbyn
Lör 09/01Bandtricks/tricks/tricks
Fre 08/01DJHelmer Frotté feat Rockvaktmästaren från Konga
Tis 05/01DJTrettondagsafton
Lör 02/01BandBlues de luxe: Emil and the Estatics
Lör 02/01DJTibbelito
Fre 01/01BandSalouh
Tor 31/12EventHÅLLIGÅNG 2009
Ons 30/12BandLillenyårsafton
Tis 29/12EventPeter Wahlbecks Nyår
Lör 26/12EventAnnandag de luxe
Fre 25/12BandJuldag de luxe
Ons 23/12DJKväll före dan
Tis 22/12DJKvällen före dan före dan
Lör 19/12DJJkpg Boys
Fre 18/12BandHot Club de Noël
Fre 18/12DJMad Medina & Calleman
Ons 16/12DJCalle och Jacob
Lör 12/12DJColtello
Fre 11/12BandDon Carlos & Tibbelito
Tor 10/12BandMuskelrock de luxe: Muskelsläpp 2010 med bla Birdflesh
Ons 09/12BandHelmer Frotté
Lör 05/12BandBlues de luxe: Karin Rudefelt och Dr Blues
Lör 05/12BandSimeon & Soulman
Fre 04/12DJSigrid
Ons 02/12BandWill Sartain (Amerika)
Sön 29/11EventBazaar de luxe: 14-19
Lör 28/11BandFirst Light
Fre 27/11BandMammút (Island) + Final Days Society ▀
Ons 25/11DJJens
Lör 21/11BandThe Fine Arts Showcase + Pueblo ▀
Fre 20/11DJHelmer Frotté
Ons 18/11DJOskar-Petter
Lör 14/11BandVåga Stuffa
Fre 13/11BandKristofer Åström & The Rainaways + Karin Turesson ▀
Fre 13/11DJSockerlobbyn
Ons 11/11DJWallride Sound
Lör 07/11BandBlues de luxe: Wentus
Lör 07/11BandKarla
Fre 06/11BandNiclas Frisk's Chinatown
Fre 06/11DJSimeon och Björn
Ons 04/11DJGretchen de luxe
Lör 31/10BandDiego Jah
Fre 30/10DJJoakim Wallgren
Ons 28/10BandSchizofrän
Lör 24/10BandAndra Generationen
Fre 23/10DJRinkabypojken
Ons 21/10BandDj Pampas
Lör 17/10BandLucas Scheffold + Band of Joy
Fre 16/10BandTibelito och Karlito
Ons 14/10BandThe incredible Drozzteam
Lör 10/10DJI lägsta laget
Fre 09/10BandThe Baboon Show
Fre 09/10BandPremiär! Kafé Kalmar kl 20-22
Ons 07/10DJGretchen från Tyrolen
Lör 03/10BandBlues de luxe: Bo Wilson Band
Lör 03/10DJDj Schizofrän
Fre 02/10DJSvensken från Diö
Tor 01/10EventGRATIS buffé och eu-debatt! 17
Ons 30/09DJÖrjan
Lör 26/09DJTibelito & Karlito
Fre 25/09EventPremiär: The sixties club
Fre 25/09EventPremiär Gräddhyllan Bar
Fre 25/09BandSigrid & Lijsa
Ons 23/09DJJohannes
Lör 19/09BandKällarrock! The Animal Five + Momofoko ▀
Fre 18/09BandKällarreggae! Governor Andy
Ons 16/09DJSvensken från Diö
Lör 12/09DJSimeon & Björn
Fre 11/09DJKoffa
Ons 09/09DJTove & Josefine
Lör 05/09BandBlues de luxe: Red n' Blue
Lör 05/09DJSvensken från Diö
Fre 04/09DJHarald Nyborg Sound feat drummer-boy Vikingson
Fre 04/09BandKonsert på Tyrolen: Eva East
Ons 02/09BandMuskelrock de luxe! Electric Wizard + Blood Ceremony
Ons 02/09BandJonaz de luxe
Lör 29/08BandOBS! Ändrat program! Gunnar Källström & Fridens Liljer
Fre 28/08DJPapa Jah
Ons 26/08DJTove & Josefine
Lör 22/08DJSnögren
Fre 21/08BandTyrolen de luxe
Fre 21/08DJDe kallar honom Smörjan
Ons 19/08DJRazmuz + Vikingsson
Lör 15/08DJVåga Stuffa!
Fre 14/08DJKarla
Ons 12/08BandGlesbygd'n + Ylijali DUNDERKVÄLL
Lör 08/08BandThee Gravemen, dj's: Melody Club mm
Lör 08/08BandTrio Sund
Fre 07/08BandMañana Mañana mm
Fre 07/08BandJazz! Welin & Sjödin, kl 15 + 22
Ons 05/08DJSigrid och Luvan
Lör 01/08BandP-Danjelsa
Fre 31/07BandKarla & Tibbelito
Ons 29/07DJStrykjärnet de luxe
Lör 25/07BandINSTÄLLT! The Fine Arts Showcase
Lör 25/07DJTove & Josefin
Fre 24/07BandSerengeti
Lör 18/07BandFetkväll! Music Is The Weapon
Fre 17/07BandHiphopnajt! Maitre (USA) + Prospherous
Ons 15/07DJKarla
Lör 11/07Bandlördag de luxe
Fre 10/07BandDan Viktor + Lars Demian
Fre 10/07DJI lägsta laget
Ons 08/07BandJohn Henry
Lör 04/07DJColtello
Fre 03/07DJJocke Wallgren
Ons 01/07DJRinkabypojken
Lör 27/06BandVerandajazz med Melin & Sjödin
Lör 27/06DJDe kallar honom smörjan
Fre 26/06BandJohnny and the Roccos
Ons 24/06EventSommarpremiär de luxe! Live: Safari Sound
Ons 17/06DJPapa Jah
Lör 13/06DJJocke Wallgren
Fre 12/06BandCity
Ons 10/06EventMuskeluppvärmarkväll
Lör 06/06BandBlues de luxe: Twisters
Lör 06/06EventNationaldagsstängt kl 12-18
Lör 06/06DJCarla
Fre 05/06BandSagor & Swing + Blända
Ons 03/06DJJens Mekare
Lör 30/05BandHenok Achido
Lör 30/05EventKL 22: FRILUFTSBIO med Klubb Super 8: “Bossnigger”
Fre 29/05BandDavid Fridlund + Malin Andersson
Ons 27/05DJDj Pampas
Lör 23/05BandMotvind
Fre 22/05DJDe kallar honom Smörjan
Tor 21/05Eventkristi himmelfärdsstängt
Ons 20/05BandAndreas Tilliander
Lör 16/05BandFlorence Valentin
Fre 15/05DJKarla mfl
Ons 13/05DJGipsy Grunditz
Lör 09/05DJColtello
Fre 08/05BandDeportees
Ons 06/05DJZimon, Martin & Murklan
Lör 02/05BandBlues de luxe: Interstate 40 Rhythm Kings
Fre 01/05BandThe Scrags
Tor 30/04BandValborg: Ska N´ Ska
Ons 29/04DJSailor Ripley med vänner
Lör 25/04Eventkl 21: Klubb Super8 - “Träfracken” (Sverige 1966)
Lör 25/04DJAnna Lindström
Fre 24/04BandExistensminimum + Frankie lee's
Ons 22/04DJPampas
Lör 18/04Bandkl 22: Senegalesisk Trumshow
Lör 18/04DJColtello
Fre 17/04BandKl 22: Den flygande bokrullen
Ons 15/04DJBüngerskan
Sön 12/04EventLocal Heroes no4
Lör 11/04BandPåskafton de luxe
Fre 10/04BandLångfredag de luxe: The Hurry and the no knows mm
Tor 09/04DJSkärtorsdag de luxe
Ons 08/04DJGlada Korven + Rinkabypojken + miss Pedraza
Lör 04/04BandBlues de luxe: Jan Gerfast Band
Fre 03/04BandRock de luxe: Jonie 3
Fre 03/04EventEftermiddag: Korv efter jobbet!
Ons 01/04DJBlondinerna
Lör 28/03Event20.30 Earth Hour de luxe
Lör 28/03EventKlubb Super8 - Who Can Kill A Baby (ES -76) OBS! Kl 21
Fre 27/03BandGustaf Spetz
Ons 25/03DJRektor Tibor
Lör 21/03BandRoots Alliance
Fre 20/03DJNancy the man
Ons 18/03DJGretchen från Tyrolen
Lör 14/03DJJocke Wallgren
Fre 13/03DJAnna Lindström
Ons 11/03DJAnna Popaholic
Lör 07/03BandBlues de luxe: Bluebirds
Fre 06/03EventPREMIÄR! Rock de luxe - Silverspoon
Ons 04/03DJJohannes & Max
Lör 28/02Bandkl 22: Tribe Vibes
Lör 28/02EventKlubb Super 8 ger "Blood and Black Lace"
Fre 27/02BandTove & Caroline
Ons 25/02DJDroz n' Dan
Lör 21/02BandBabian
Fre 20/02DJVic n' Raz
Ons 18/02DJJonas de luxe
Lör 14/02BandThe Guild
Fre 13/02BandEva Eastwood
Ons 11/02DJGarderobsblondinen & Alle15
Lör 07/02BandBlues de luxe: Jacob & the Jackals
Fre 06/02DJNancy the Man
Ons 04/02DJUnge herr Vikingsson
Lör 31/01BandThe Vanjas
Lör 31/01BandStina Künstlicher tolkar Joe Hill
Fre 30/01Bandkl 22: Pelle Ossler
Ons 28/01DJUnge herr Hurry Köhnke
Lör 24/01BandChick Jailors
Lör 24/01BandAbalone Dots, OBS! kl 22
Fre 23/01DJKarla
Ons 21/01DJmr T
Lör 17/01DJHasse Nilsson
Fre 16/01DJNancy the man
Ons 14/01DJHannomilla
Lör 10/01BandBlues de luxe: Bluesministrarna
Fre 09/01BandCaroline & Tove
Ons 07/01DJHurry Köhnke
Mån 05/01DJDe vise männens festkväll
Lör 03/01DJKarla
Fre 02/01DJLiljorna från Virserum
Ons 31/12EventHÅLLIGÅNG 2008 2007
Lör 27/12BandNordpolen + Safari Sound System
Fre 26/12EventAnnandag de luxe
Tor 25/12EventJuldag de luxe
Lör 20/12BandEverts Kvintett
Lör 20/12EventKl 19: Klubb Super 8 ger "Rymdivasion i Lappland"
Fre 19/12BandMattias Hellberg and The White Moose
Ons 17/12DJHaraldsson
Lör 13/12Bandkl 22: Fancy Dan and the High Shouters
Fre 12/12BandTrio Teebah + dj Tooti
Tor 11/12EventKristian Kjellvander & Lars Demian SLUTSÅLT!
Ons 10/12DJHasseman
Lör 06/12BandDoctor Blues + Brian Kramer
Fre 05/12BandJazzattacks
Ons 03/12BandRockrelease: Chicks With Guns
Lör 29/11Eventkl 19: Klubb Super 8 ger _Sweden - heaven and hell_
Fre 28/11BandAs in Rebekka Maria
Ons 26/11Eventkl 19: Absolut Poesi!
Lör 22/11EventHeja världen show! - Bob Hansson & Kristoffer Jonzon
Lör 22/11DJSelector Cedde and jkpg allstars
Ons 19/11DJGretchen från Tyrolen
Lör 15/11DJDompan
Fre 14/11BandOomaigoosh - persisk 70-talspop!
Ons 12/11DJTooti
Lör 08/11BandSunflower Caravan
Fre 07/11BandKasban
Tor 06/11BandHoven Droven + Pink Chillies
Ons 05/11EventObamaonsdag
Lör 01/11BandKristian Anttila
Lör 01/11Eventkl 19: Klubb Super 8 - Curse of the Crimson Altar
Fre 31/10DJMr T och Jonas de luxe
Ons 29/10DJTove & Caroline
Lör 25/10BandMaeds Dominos
Fre 24/10BandReggae Night!
Ons 22/10EventLamillalattjo
Lör 18/10DJDr RIchardt och Sir Thomas
Fre 17/10EventPassa Micken
Ons 15/10DJSofia
Lör 11/10DJAndreas Franzén
Fre 10/10BandParken
Ons 08/10DJSystrarna Larén
Lör 04/10BandReleasefest: Low Season Combo
Lör 04/10EventKlubb super 8 ger: Slagskämpen
Fre 03/10BandLa Puma
Fre 03/10BandRock N' Roll After Work med NYINVIGNING
Ons 01/10DJKinky Köhnke + Kims Delight
Lör 27/09BandKilroy + Våga Stuffa
Fre 26/09DJKlas Sivertson + Angels Show
Lör 20/09BandThe Poet and the Drunk + dj Dompan
Fre 19/09DJRinkabypojken feat Mad Medina
Ons 17/09DJmr T
Lör 13/09BandRed n´ Blue
Lör 13/09EventPremiär! Big Bang Burger Brunch, 11.30-16
Fre 12/09BandSue releasefest. obs. kl 22.30
Ons 10/09BandBugGirl (AUS) + The Rock n´roll diskotek
Lör 06/09DJHasse Nilsson
Fre 05/09BandHot Classix! Live: Sunesdotter
Ons 03/09DJmiss Pedraza
Fre 29/08BandBillie the Vision and the Dancers
Ons 27/08DJRispa
Lör 23/08BandThe Scrags INSTÄLLT
Fre 22/08BandGordito & Lebowski
Ons 20/08DJRazmuz
Lör 16/08BandDj Dr Richardt + Ekans Jazzband
Fre 15/08DJSelector Cedde & Banana Loco
Ons 13/08DJKent mix Krew
Lör 09/08BandKarl-Oskar de luxe!
Fre 08/08BandKvartett Traktor - Gadjo All Star Orkestar
Ons 06/08BandJosé Sorracha
Lör 02/08DJEverybody gets lonely sometimes
Fre 01/08BandScream Club + BARPREMIÄR!
Ons 30/07BandSystrarna björns trio
Lör 26/07DJDr Richard feat mr T
Fre 25/07BandAlvaret
Ons 23/07DJFidel Claustro
Lör 19/07BandHasse Nilsson
Fre 18/07BandDJ H-M + Åkessons Enmannaorkester
Ons 16/07DJSigrid & Lijsa
Lör 12/07DJFidel Claustro
Fre 11/07BandDompan
Ons 09/07DJMad Medina and Mr Delgado
Lör 05/07BandRikabypojken, Papa Jah mm
Fre 04/07BandLil´Camille & The Rattletones + Selector Cedde
Tor 03/07BandDan Victor med orkester
Ons 02/07EventPREMIÄRFEST!
Lör 14/06EventGravöl de luxe!
Fre 13/06EventFredagen den 13de
Ons 11/06DJSir Patsy & the Sylvester
Lör 07/06BandAlice in Videoland
Fre 06/06DJMiss Pedraza + mr Delgado
Tor 05/06BandKleerup Live
Ons 04/06BandNorrda - dörrar kl 20
Lör 31/05BandSide Effectz + Mercies May
Lör 31/05EventKlubb Super 8 - Night of the living dead
Fre 30/05BandDriz and the alarms
Ons 28/05DJDj Pampas + Dj Brazil
Lör 24/05DJdr Rickard feat Thompa
Fre 23/05BandSurrounded
Ons 21/05DJLiza Bünger
Lör 17/05BandSkilla
Fre 16/05BandSkinny Jim and the Wildcats
Ons 14/05DJJacob
Lör 10/05DJDr Richardt
Fre 09/05BandNinjaspark
Ons 07/05BandKajsa Grytt
Lör 03/05BandDorlene Love
Fre 02/05Bandkl 19-21: Loke, Världens Vackraste Orkester & Olivia Bergdahl
Ons 30/04DJValborg de luxe
Lör 26/04DJPastell tour 08Q2
Fre 25/04DJMartin Axén + Nils Hector
Ons 23/04DJDJ Haraldsson och Mattias Gustosson
Lör 19/04Bandpunk de luxe! Klubb super 8
Lör 19/04BandPunk de luxe! The High Hats
Fre 18/04DJRazmus + Golvläggarens son den yngre
Ons 16/04BandNoël och Sorry Gilberto (Tyskland)
Lör 12/04EventPoetry Slam nr 4; Ordkomissionen
Lör 12/04BandVåga Stuffa! + NYHET! Elias one man band
Fre 11/04BandReleasefest Anders Elowsson
Ons 09/04DJAnna Popaholic
Lör 05/04DJRinkabypojken & Mad Medina
Fre 04/04DJNancy the Man
Ons 02/04Bandkf Kristina presenterar: Niccokick
Lör 29/03BandApa State Mental
Fre 28/03BandGovernor Andy
Ons 26/03BandBoban Markovic Orkestar
Sön 23/03EventLocal Heroes no3
Lör 22/03DJHasse Nilsson
Fre 21/03BandLångfredagsfiesta, öppnar kl 22.
Tor 20/03BandReleaseparty Salouh
Ons 19/03BandKlubbklubb de luxe: LUR
Lör 15/03BandKlubb Super 8 ger: Shogun Assassin
Lör 15/03DJDompan
Fre 14/03BandRigas
Ons 12/03DJKarla
Lör 08/03DJIngelinge Hög + Schizofrän
Fre 07/03BandThe Soulshake Express
Ons 05/03DJdjvz
Lör 01/03DJRinkabypojkarna
Fre 29/02DJJonas de luxe och Magnus Roos
Ons 27/02EventPoetry Slam de luxe - från kl 19
Lör 23/02BandThe Fine Arts Showcase
Ons 20/02DJUpInHere
Lör 16/02EventKlubb Super 8 ger: Dirty Mary, Crazy Larry
Lör 16/02DJDr Richard
Fre 15/02BandSquare
Ons 13/02DJTanz von Schantz
Lör 09/02DJNancy the Man
Fre 08/02DJOlle-Johan
Ons 06/02DJCalle & Jacob
Lör 02/02DJHasse Nilsson
Fre 01/02BandOh no Ono
Ons 30/01Bandpop de luxe! live: Motoboy
Lör 26/01BandReleasefest Antilulu
Fre 25/01DJKent Mix Krew
Ons 23/01EventKlubbKlubb de luxe: Staffan & Dan
Lör 19/01DJVåga Stuffa!
Fre 18/01DJNancy the man
Ons 16/01BandRock de luxe: Nitad (OBS! INSTÄLLT) + Wagd
Lör 12/01EventPremiär kl 19: klubb super 8 - Venom
Lör 12/01DJHans Nilsson
Fre 11/01DJRinkabypojken
Ons 09/01Bandfrån kl 21! Progg de luxe: Den Stora Vilan + Mashbrick and the horns of plenty
Lör 05/01DJPapa Jah och Razmuz
Fre 04/01BandFidel Klaustro
Ons 02/01BandFjärde Världen - OBS! Bara ett gig!
Mån 31/12EventHÅLLIGÅNG 2007
Lör 29/12DJVåga Stuffa
Fre 28/12DJmr T and mad Medina
Ons 26/12EventAnnanda de luxe
Tis 25/12BandJuldag de luxe, kl 21-02
Lör 22/12BandGolvkungens Söner
Fre 21/12BandLamont
Ons 19/12BandRock de luxe: Scams Releasefest. Live: La Puma
Lör 15/12DJDj Inglinge Hög och Dj Schizofrän
Fre 14/12BandThe Eskalettes
Ons 12/12BandPop de luxe: The Tough Alliance
Lör 08/12BandSklep - avskedskonsert
Fre 07/12DJMr T
Ons 05/12BandJaqee OBS! 50 kr
Sön 02/12BandPuls 2007: Releasefest!
Lör 01/12DJVåga Stuffa
Fre 30/11BandSüperstar Orkestar
Ons 28/11BandReggae de luxe: Kultiration & Salou
Lör 24/11BandElias & the Wizzkids
Fre 23/11Bandmr Droz & Kalleman feat Mano Morena
Ons 21/11EventKlubbKlubb de luxe: Martin Lost
Lör 17/11DJDr Richardt
Fre 16/11DJLillerik & Storvicke
Ons 14/11EventReggae de luxe: Nice It Up Soundsystem
Lör 10/11DJVästkust + Tyrolens män
Fre 09/11BandEfterfest: Basutbudet
Ons 07/11BandMapei & Scotty the blue bunny
Lör 03/11DJMiss Pedraza + Sylwie
Fre 02/11DJmr T och Jonas de luxe
Ons 31/10BandPop de luxe, Frederico Solfors mm
Lör 27/10DJRektor Pettersson & Erik sjömannen
Fre 26/10BandJonas Game
Ons 24/10BandPremiär! KlubbKlubb de luxe
Lör 20/10DJVåga Stuffa!
Fre 19/10BandKocken Uffe och mr Medina
Tor 18/10EventSingelträff kl 20
Ons 17/10BandRock de luxe, Live: X point enemy
Lör 13/10BandAllsång de luxe
Fre 12/10BandMystical Roots
Ons 10/10BandOBS! Kl 20! Växjö poetry slam & Äppelkriget
Lör 06/10DJKlaraa Grapee
Fre 05/10BandDakkar Sound System
Ons 03/10BandQuit your dayjob
Lör 29/09DJVåga Stuffa!!! + Tanz-Schantz
Fre 28/09BandIndie National + Glada-Timmen-höstpremiär kl 20
Ons 26/09BandRock de luxe, div för slusken!
Lör 22/09DJRazmuzz + show-bacca
Fre 21/09DJVästkust + Ekan
Ons 19/09BandDivision of Laura Lee
Lör 15/09BandMiss Pedraza + Señor Medina
Fre 14/09BandFröken Wickström och Vårlökarna, kl 20
Fre 14/09DJDompan, Carl mm
Ons 12/09DJPop de luxe - premiär!
Lör 08/09BandBabian
Fre 07/09DJmr T feat Jonathan
Ons 05/09BandROCK de luxe, live: Cassus
Lör 01/09BandAndra Generationen kl 20
Fre 31/08BandSimeon + Papa Jah
Ons 29/08BandDj Pöpli och djvzs, natt-djs: Melody Club
Lör 25/08BandMonica and The Explosion
Fre 24/08BandFlorence Valentin
Ons 22/08BandStefan Sundström med band
Lör 18/08BandTjyv Entertainment + Våga Stuffa!!!
Fre 17/08BandMy Love + Klas och Elsa
Lör 11/08BandBetlehem one man Sound System
Fre 10/08BandDan Fägerquist kl 20 mm
Ons 08/08BandWSoP
Lör 04/08DJBilly the Josefsson
Fre 03/08DJGudda + Rasmus
Ons 01/08DJFidel Klaustro
Lör 28/07BandHasse Nilsson
Fre 27/07BandFlipside Rebellation
Ons 25/07Bandvolodja
Lör 21/07BandLivelihood
Fre 20/07BandDarya och Månskensorkestern
Ons 18/07DJFidel Klaustro
Lör 14/07BandCollan
Fre 13/07BandSköna Linda och Pianist Javisst!
Ons 11/07DJAlo
Lör 07/07BandVärldens Vackraste Orkester - Nästan
Ons 04/07BandPapa Jah och Olle
Lör 30/06BandStray Dawgz
Fre 29/06BandRed n' Blue OBS! kl 21
Ons 27/06BandSommarpremiär de luxe! Live: Kapten Röd
Ons 20/06DJChristijonatan
Lör 16/06DJOlle
Fre 15/06DJDj Show-Bacca + Miss Pedraza
Ons 13/06BandKlubb Psykodeluxe - Live Cosmasia Kraft
Lör 09/06BandDompan All nite show
Fre 08/06BandEskalator
Tis 05/06DJHouse Fellows
Lör 02/06Bandvargpakten
Fre 01/06BandLaakso
Ons 30/05BandAsha Ali
Fre 25/05DJPapa Jah och Razmuz
Ons 23/05DJSuburbia Club
Lör 19/05BandFidel Klaustro
Fre 18/05BandAbramis Brama
Ons 16/05DJKristi Himmelfärds afton - Spin Doctors
Lör 12/05EventSchlagerparty kl 20
Lör 12/05DJDJ Västkust + Papa Jah
Fre 11/05BandJuvelen
Tor 10/05BandIndieboda Turné
Ons 09/05DJCristian & Jonatan
Lör 05/05BandHasse Nilsson + FAP
Fre 04/05BandMr T + G´s Nite Out
Ons 02/05DJDanina
Mån 30/04EventValborg de luxe - verandapremiär
Lör 28/04DJmr T + mrs P
Fre 27/04BandShoot Charlie
Ons 25/04BandSuburbia Club: Elenette
Lör 21/04BandAlex Face + höjdarjockeys
Fre 20/04BandWorld Mix: Den Fule + Godrun
Ons 18/04DJJohannes
Lör 14/04DJHasse Nilsson
Fre 13/04BandEffete
Tor 12/04BandThe Concretes
Ons 11/04DJOlle
Sön 08/04Band Local Heroes no 2
Lör 07/04BandMaeds Dominos
Fre 06/04BandBlenda Sound System feat Chappa + Axxionpack + Driz and the Alarms
Tor 05/04BandRachelle van Zanten
Ons 04/04BandPremiär! Suburbia Club
Lör 31/03BandSpin Doctors
Fre 30/03BandJailhouse de luxe - The Scams + Lundbergspojken
Ons 28/03DJUffe och Vicke
Lör 24/03BandMojomatics
Fre 23/03DJRazzmuzz och Show-Bacca
Lör 17/03BandJonny Kock med trio + dj Fidel Klaustro mm
Fre 16/03BandIsolation Years
Ons 14/03DJBackbeat Johannes
Lör 10/03BandDj Show-Bacca + Melodifestival + En skänk från ovan
Fre 09/03BandBlack Belt
Ons 07/03DJUffe
Lör 03/03DJFidel Klaustro + Dj Moogle
Fre 02/03BandPluxus
Ons 28/02DJÅskar Lilja (plan B)
Lör 24/02DJDr coltello + Darryll Natale
Fre 23/02DJDanina & Miss Pedraza + Tibbelito
Ons 21/02DJDarryl Natale
Lör 17/02DJDj Dompan + James Brown memorial night
Fre 16/02BandMontys Loco + Mr T vs. Yoggi-B
Ons 14/02DJAlla hjärtan boys
Lör 10/02DJDJ Fidel Klaustro med vänner
Fre 09/02Eventkl 18-22: Efter Kneget
Fre 09/02DJMiss Pedraza featuring Razmuz
Tor 08/02BandCaj Karlsson och Världens Bästa Band (kl 21)
Ons 07/02DJKungaklubben: Benzole olé
Lör 03/02BandLivejazz: Mesiivi
Fre 02/02BandNice it Up Soundsystem: Selector cedde + Jr Eric
Ons 31/01BandMando Diao, dörrar kl 21
Lör 27/01BandKulturnatten: Folkatjo de luxe! Live: Sklep
Fre 26/01DJFidel Claustro
Ons 24/01DJJohan Älmhultsson
Tis 23/01BandMelody Club
Lör 20/01BandMontys Loco INSTÄLLT + dr Coltello
Fre 19/01Bandmr T med vänner + Kungasalsreggae
Fre 19/01DJNancy the man
Lör 13/01BandMarkus från Götet + Kapten Haptén och Ekan
Fre 12/01BandDj Johan & Irene + Sjuttisrock i Kungasalen
Ons 10/01DJKungaklubben: Carla
Lör 06/01DJYoggi-B, Larz-erik
Fre 05/01BandClub Killers soundsystem + live: Stray Dawgz
Ons 03/01DJKungaklubben: House Fellows
Mån 01/01Event HÅLLIGÅNG 2006
Fre 29/12BandDubadown
Ons 27/12DJKungaklubben, dj Papa Jah
Tis 26/12BandAnnandag de luxe
Mån 25/12BandJuldag de luxe
Fre 22/12BandBetlehem sound system + dj coltello mm
Ons 20/12DJKungaklubben: Vicke feat Markus
Lör 16/12BandFidel Klaustro & Droidlocks + Yoggi-B
Fre 15/12Bandkf Kristina presenterar: The Guild
Ons 13/12DJKungaklubben: House Fellows
Lör 09/12BandKlubb Amnesty, live: Orquesta de una Noche
Fre 08/12BandReleasepartaj: Vienna Heat
Ons 06/12DJKungaklubben: Dj Larz-eriq
Lör 02/12BandFrida Selander
Fre 01/12BandMarble
Ons 29/11DJKungaklubben: House Fellows
Lör 25/11Band50 Volt + DJ Fidel Klaustro + Elsa mm
Fre 24/11BandThe Animal Five
Ons 22/11DJDj Pampas
Lör 18/11BandMr T och Papa Jah
Fre 17/11DJRasmuz
Tor 16/11BandStefan Sundström + Nina Ramsby och Martin Hederos
Lör 11/11BandJazzattacks
Fre 10/11BandFidel Klaustro
Tor 09/11BandTingsek
Lör 04/11BandSvensk Pop
Fre 03/11BandDan Fägerquist - Sånger av Vysotskij
Ons 01/11DJDJ Olle
Lör 28/10BandDJ Christian Labrador, Live: Bobo Billman
Fre 27/10BandThorsten Flinck
Ons 25/10BandSonic Order of Happiness
Lör 21/10BandThe Royal Family Club + DJ Totte
Fre 20/10DJDr Coltello
Lör 14/10BandGypsy family + DJ Fidel Claustro vs. Papa Jah
Fre 13/10BandKvartett Traktor
Ons 11/10BandDeportees
Lör 07/10BandCarl Hedberg + Måsen
Fre 06/10DJMange Roos
Ons 04/10DJSimon Karström
Lör 30/09BandWhales + Selector Cedde
Fre 29/09DJHouse Fellows
Tor 28/09BandStaffan Hellstrand
Ons 27/09BandSalty Pirates, Utah Rangers
Fre 22/09BandFamiljen + Heta dj's
Ons 20/09EventHöstsagan
Lör 16/09BandBagdad Soundsystem, DJs Matt n´ Raz
Fre 15/09BandDavid and the Citizens + New Moscow
Tor 14/09BandKlubb Sekt: Pärlor för Svin
Ons 13/09BandKungaklubben, dj Papa Jah
Lör 09/09DJChristopher Dominique
Fre 08/09BandLive: Malin Andersson, Dj Pampas y Hermanos Locos
Ons 06/09DJPremiär! Kungaklubben - DJ Kvalité
Lör 02/09BandMagnus Roos + Lucas & Helle
Fre 01/09DJClub Killers soundsystem + Lundbergspojken
Ons 30/08DJAlo
Lör 26/08BandMoneyflight
Fre 25/08BandTobbe Eng + DJ Klas och Elsa
Ons 23/08BandSäsongsfinal: Je t'aime mon amour
Lör 19/08BandMr T + Live: Naders orientdisko
Fre 18/08BandMonica and The Explosion, dj Calle Hedberg
Ons 16/08DJRaz n´Mark
Lör 12/08BandEfterfest med The Ark, Live: Maeds Dominos
Fre 11/08BandAndra Generationen + Menteroja
Ons 09/08BandDJ pampas o Dj Claudio
Lör 05/08BandTres Amigos + Simon Jazz
Fre 04/08BandCollan
Ons 02/08DJNicodemus popp och lady Danina
Lör 29/07BandLinnéa Helge
Fre 28/07BandEldig afton med Dompan och Johnny
Ons 26/07DJMighty Markuz
Lör 22/07BandHippie Erik och hans vän Kalle!
Fre 21/07BandMattias Lies
Lör 15/07BandDompa och Linda
Fre 14/07BandPelle Carlberg
Tor 13/07BandPeps Blodsband
Ons 12/07DJDanina och Rasmus
Fre 07/07BandFancy Dan and the High Shouters
Ons 05/07DJHan som sjunger i det berömda popbandet (Esther)
Lör 01/07DJTres Amigos
Fre 30/06DJAlo
Ons 21/06DJMattias
Lör 17/06BandChristopher Dominique Uno
Fre 16/06DJKotte
Tor 15/06BandSLS - Swedish Love Story
Ons 14/06DJAlo
Lör 10/06DJNocolaus Popp
Fre 09/06DJDominick
Tor 08/06BandAtomic Swing
Ons 07/06DJMr T
Mån 05/06BandÖstblocket - Nationaldagsafton
Lör 03/06DJFidel Claustro
Fre 02/06BandReleasepartaj: Low Season Combo
Ons 31/05BandEsther releasefest
Fre 26/05BandNazdravi deluxe
Tor 25/05BandDenim de luxe - Disko Volante
Ons 24/05EventPREMIÄR! Sommar de luxe
Lör 20/05DJAgermark
Tor 18/05DJLe Dominique
Lör 13/05DJSelectah; Jahhan
Fre 12/05BandDub Sweden
Sön 07/05BandKafé Akustik - Loke
Lör 06/05DJGustav Gelin och Bomben-kompanjonen
Fre 05/05BandClub Judy - LO-FI FNK
Tor 04/05BandKjell Höglund
Sön 30/04DJValborg de luxe
Lör 29/04DJChristian von Labrador
Fre 28/04BandDenim de luxe: Bullet releasefest
Tor 27/04BandHell On Wheels + Bondagefairys
Lör 22/04DJDJ Fidel Klaustro och DJ I left my wallet in Elsa-gando
Fre 21/04DJReach out de luxe!
Tor 20/04BandLooptroop
Sön 16/04EventLocal Heroes - festival
Lör 15/04DJDJ Coltello
Fre 14/04BandUSCB-Allstars
Tor 13/04BandEffete
Ons 12/04DJdj: danina och selectah; jahhan
Fre 07/04BandSUBURBAN KIDS WITH BIBLICAL NAMES
Tor 06/04BandKlubb Revolver - MAX PEEZAY
Lör 01/04BandLOVEMAN
Fre 31/03BandTHE ALMIGHTY BOBBY KNAJTS
Tor 30/03BandDenim de luxe - THE STUDS
Sön 26/03BandKafe Akustik
Lör 25/03BandDELTAHEAD
Fre 24/03BandSIRQUS ALFON
Lör 18/03BandPASCAL
Fre 17/03BandCASINO 66 - releasefest
Lör 11/03BandLördag de luxe
Fre 10/03BandSLIDESHAKER
Fre 03/03BandSURFEROSA
Tor 02/03BandClub Judy - House Fellows
Fre 24/02BandFredag de luxe
Tor 23/02BandTHE SOUNDS
Ons 22/02BandLillelörda de luxe
Lör 18/02BandDANIEL BOYACIOGLU
Fre 17/02BandROOTS ALLIANCE
Fre 10/02BandTUMMEL
Tor 09/02BandJAZZ de luxe
Fre 03/02BandSHOOT CHARLIE releasefest
Tor 02/02BandClub Judy - SALTY PIRATES
Lör 28/01BandEVERTS KVINTETT
Fre 27/01BandSCI-FI SKANE
Tor 26/01BandDenim de luxe
Lör 21/01BandReach out de luxe
Tor 19/01BandBLOOD MUSIC
Fre 13/01BandLASSE FABEL
Fre 13/01BandLIVELIHOOD + LASSE FABEL
Fre 06/01BandBAND OF JOY
Sön 01/01EventHÅLLIGÅNG ÅRET 2005
Tor 29/12BandDenim de luxe
Ons 28/12BandLillelörda de luxe
Mån 26/12BandAnnandag de luxe
Sön 25/12BandJuldag de luxe
Ons 21/12BandDAVID FRIDLUND + THE SONNETS
Lör 17/12BandRADIO LXMBRG
Fre 16/12BandFredag de luxe
Tor 15/12BandJAZZ de luxe
Tor 08/12BandSVENSKA AKADEMIEN
Fre 02/12BandTHE CONSTANTINES
Tor 01/12BandClub Judy - VAPNET
Lör 26/11BandTHE GUILD
Fre 25/11BandFredag de luxe
Tor 24/11BandLAAKSO
Ons 23/11BandLillelörda de luxe
Lör 19/11BandKULTIRATION
Tor 17/11BandCHRISTIAN KJELLVANDER
Fre 11/11BandTHE SUNSHINE
Tor 10/11BandJAZZ de luxe
Ons 09/11BandUTAH RANGERS
Lör 05/11BandFANCY DAN AND THE HIGH SHOUTERS
Tor 03/11BandClub Judy - CAT5
Ons 02/11BandTHE CONSTANTINES - CAN
Fre 28/10BandFredag de luxe
Tor 27/10BandSUBURBAN KIDS WITH BIBLICAL NAMES
Lör 22/10BandAllsång de luxe
Tor 20/10BandPARIS
Lör 15/10BandLördag de luxe
Fre 14/10BandActive Suspension Label Night
Tor 13/10BandJUNIP
Lör 08/10BandKlubb Orient
Fre 07/10BandBALFA TOUJOURS AND RILEY BAUGUS
Ons 05/10BandTHE RED
Tor 29/09BandJENNY WILSON
Lör 24/09BandLördag de luxe
Fre 23/09BandCOLLAN med orkester
Lör 17/09BandLördag de luxe
Fre 16/09BandFredag de luxe
Tor 15/09BandKlubb Judy - THE TOUGH ALLIANCE
Lör 10/09BandAllsång de luxe
Fre 09/09BandMAEDS DOMINOS
Lör 03/09BandDON QUIJOTE
Fre 02/09BandFredag de luxe
Lör 27/08BandBAND OF JOY - INSTÄLLT
Ons 24/08BandLillelörda de luxe
Lör 20/08BandDj Jens Andersson
Lör 13/08BandEfterfest Melody Club
Fre 12/08BandMakeba und Observe
Tor 11/08BandSUPERSCI + MENTEROJA
Ons 10/08BandLillelörda de luxe
Tor 01/01EventNyårs
Tor 01/01BandJulafton stängt!
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01BandSocker
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01
Tor 01/01